Han van der Zanden - De gevel is het visitekaartje van een pand en de vraag om een frisse, stralende gevel komt dan ook regelmatig voor. Het patina dat zich in de loop der tijd op de gevel heeft gevormd wordt doorgaans als negatief ervaren, zodat er veelvuldig gereinigd wordt. Vaak gebeurt dit in combinatie met een nieuwe, liefst sprekende voeg. Tot slot, om de gevel beter te beschermen wordt een waterafstotende beschermlaag, ofwel hydrofobeerlaag, aangebracht en de gevel staat er weer strak bij. Maar ook beter? Veel schade aan monumenten blijkt namelijk te zijn veroorzaakt door dit opfrissen en het onjuist reinigen van gevels. DE UITERLIJKE KWALITEITEN en techni sche staat van een gevel zijn van groot belang voor de historische waarde en de beleving van een monument. Materiaaltoepas sing, metselverband, patina, textuur, vorm en uiterlijk van het voegwerk vormen een wezen lijk bestanddeel van de historische waarde van een gevel. Een zorgvuldige en terughoudende omgang met de gevel, met kennis van de materialen, samenstelling en eigenschappen, is daarom een vereiste. Onzorgvuldig omgaan met de gevel kan immers leiden tot onherstelbare beschadiging. Als nieuw? Hoewel de grauwe sluier op oude gebouwen door velen als vervuiling wordt beschouwd, achten monumenteninstanties deze mede van belang voor de monumentaliteit en beleving van een historische gevel. Het donkerder worden van een gevel is de natuurlijke veroude ring en het patina dat is ontstaan weerspiegelt die ouderdom. Het is uit monumentaal oogpunt onwenselijk om zo'n laag te verwijderen ook omdat, ongeacht de reinigingsmethode, de conditie van een gevel altijd wordt ondermijnd. De technische noodzaak om te reinigen is meestal niet aanwezig. In het merendeel van de gevallen is schoonmaken een cosmetische ingreep om het gebouw 'als nieuw' te laten stralen. Gevelreiniging brengt sehaderisieo met zich mee, omdat de gevel mechanisch of chemisch kan worden beschadigd waardoor afzanding, verpoedering, sehilfering en afbrokkeling kunnen optreden. Metselwerk en vele soorten natuursteen zijn na reiniging door het verwij deren of aantasten van de bakhuid of opper vlakte poreuzer, waardoor de gevel daarna meer water opneemt. Vervolgens stijgt de kans op vorstsehade en een snellere en diepere vervuiling van de gevel. Een reiniging uitsluitend om esthetische redenen is sterk af te raden; heel af en toe bestaat een technische noodzaak tot reiniging. In voorkomende gevallen kan de verontrei niging namelijk schade veroorzaken, of is een gevel dermate vuil dat de architectonische Op een straathoek van de Beethovenstraat in Amsterdam zijn op luttele vierkante meters vier gevelsoorten zichtbaar: links nieuw metselwerk, daarboven schoongestraald en opnieuw gevoegd metselwerk, daarnaast idem, maar met een ander resultaat. Onder het straatnaambord de oorspron kelijke, niet behandelde gevel. Foto's Heemschut expressie volledig verloren gaat. Een andere begrijpelijke reden om over te gaan tot reiniging is het willen verwijderen van graffiti. Graffiti is zeer ontsierend en roept meer kliederwerk op. Het nadeel is dat door het verwijderen van de graffiti de gevel nogal eens aangetast raakt. Het is dan een keuze tussen twee kwaden, de ontsierende graffiti behouden, dan wel een aantasting van de monumen tale gevel riskeren. Bij monumentale panden moet eerst worden vastgesteld welk type verf voor de graffiti is gebruikt. Vervolgens kan de reinigingstechniek worden bepaald, waarbij je in ogenschouw neemt welke schade er kan ontstaan. De minste beschadiging ondervindt een monument als een gevel niet van een beschermlaag is voorzien en de graffiti binnen 24 uur wordt verwijderd met de voor de verf- 16 Heemschut april 2009 Gevelreiniging is gevaar voor erfgoed

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 18