'We zwerven heel Nederland door op zoek naar monumenten' Ewout van der Dussen- Ambachtelijk restauratiewerk in een grote fabriekshal. Heemschut is op bezoek bij Van der Vegt en spreekt met algemeen directeur Addy Kon over de stoeltjesprofielen van Zonne straal, hekken en zorgen over het werk. Van der Vegt, smeed- en con structiebedrijf in Meerkerk, is te vinden op de Restauratiebeurs. ONDER EEN GROTE KAP gloeit een vuurtje, de 69-jarige smid Krijn van Zee schuift er wat nieuwe kooltjes op. Een sierlijke ijzeren krul is klaar. Naast hem staan meer van die krullen, alle precies hetzelfde. Het zijn nieuwe en ambachtelijk gemaakte stukken voor het hekwerk van diergaarde Blijdorp uit Rot terdam, omdat de oude te slecht zijn om nog te restaureren. Van Zee laat een verbindingsstuk zien dat opgezwollen is door roestvorming. 'Eén millimeter ijzer is 8 millimeter roest'. In de hal waar het ruikt naar ijzer wordt ook aan een gewoon stuk van het hek gelast en geslepen. Het ongeveer 30 meter lange monumentale hek uit 1945 wordt in zijn geheel worden gerestaureerd. Van der Vegt is een oud bedrijf. De oorsprong ligt al vóór 1920 bij een dorpssmid in Meerkerk. Restauratie van allerhande metalen, van ijzer tot goud, is nu de hoofdtaak van het bedrijf. Van hekken op de grond, het haantje op de toren, tot hele complexen bij herbestemming van industrieel erfgoed, zoals de Westergasfa briek in Amsterdam. Addy Kon: 'We zwerven heel Nederland door op zoek naar monumenten, zo zijn we in het begin van de tachtiger jaren begonnen bij het Rijks museum en zijn daar nooit meer weggeweest. Ook nu weer hopen we bij de huidige restau ratie te worden betrokken.' Op het Binnenhof in Den Haag liggen de sporen van het bedrijf, evenals bij kasteel Oud-Wassenaar en bij het West-Fries museum in Leeuwarden. Heel wat boerderijen en molens worden dankzij muur ankers en trekstangen uit Meerkerk overeind gehouden. 14 Heemschut april 2009 Smid Krijn van Zee is in de smederij van Van der Vegt bezig met het bewerken van ijzeren onderdelen voor een restauratieklus. Foto's Marjo Huijsmans Ambachtelijk restauratiewerk in grote fabriekshal

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 16