liturgische inrichting voor historische interieurs" Zuid-Holland. De Bijenkorf in Rotterdam. Foto RACM Bijenkorf wordt ingeklemd Rotterdam - De plannen voor een hoge toren direct naast De Bijenkorf in Rotterdam bedreigt ten dele het zicht op dit gemeentelijk monu ment en mogelijk toekomstig rijksmonument. De Bijenkorf van architect Marcel Breuer (gebouwd 1955-1957) is via de top 100 lijst van minister Plasterk over de wederopbouwarehi- tectuur voorgedragen als rijksmonument. Het wordt bedreigd door de geopperde nieuw bouw van een 19-laagse toren aan de westkant van het winkelpand, de kant van de Henne- kijnstraat, waardoor die gevel aan het gezicht wordt onttrokken. In de ingediende beleidsvisie tegen het ont werpbesluit van B Et W met betrekking tot een monumentenvergunning, stelt Heemschut dat de positionering van een dergelijk sehaalele- ment op deze locatie zowel de individuele als de samenhangende cultuurhistorische kwali teiten die de omgeving kenmerken aantoonbaar ondermijnt. Onder die omgeving valt ook het complex van de Lijnbaanwinkels dat eveneens is voorgedragen als Rijksmonument uit de tijd van de wederopbouw. Heemschut richt zich met de zienswijze niet tegen hedendaagse ontwikkelingen in cultuur historische gebieden. Maar die ontwikkelingen dienen wel op de situatie afgestemd te worden. Daarom acht Heemschut het gewenst om voor het gehele Lijnbaancomplex een samenhan gende visie te ontwikkelen en vooralsnog af te zien van daarop vooruitlopende ad hoe beslis singen. Ook de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurbehoud en Monumenten (RACM) heeft een bezwaar ingediend. Inmiddels heeft de gemeente laten weten dat het bouwplan - dat past in het bestem mingsplan - iets zal worden aangepast. Zo komt er een inkeping, waardoor de gevels van beide gebouwen niet aansluiten. Ook heeft de gemeente toegezegd dat Heemschut wordt betrokken bij het opstellen van een samenhan gende visie voor het Lijnbaankwartier. Ewout van der Dussen Secretarissen In de lijst met secretarissen van de Provinciale Commissies van Heemschut, in de editie van februari, is bij Drenthe nog Derk Hoeksema vermeld. Hij is afgelopen najaar echter opgevolgd door Jeroen van Rooij uit Assen, tel. 0592-301007. E-mail: jvrooij@xs4all.nl T: 0575-528803 WWW.PIMVANDIJKDESIGNS.NL M: 06-50268638 i april 2009 Heemschut 9 PIM VAN DIJK bouwen aan de kerk - F| ÊSÊÊÊ mÈKHÊ* mis .IslaLlsLi: CC1 mm-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 11