Zuid-Holland Zuid-Holland. Tussen de bomen en aan de voet van de dijk Huys ten Donck. Foto Evert de longh Zuid-Holland. Het landgoed Berbice in Voorschoten. Foto SBCB Landgoederen in de knel Aansluitend op het artikel 'Leve het landgoed' van Gerdy Versehuure-Stuip in het februari nummer van Heemschut twee berichten over een Zuid-Hollands landgoed waar de landgoed biotoop wordt bedreigd. Huys ten donck Ridderkerk - Het Huys ten Donck met omrin gende gronden ligt aan de rivierdijk te Rid derkerk. De buitenplaats dreigt binnenplaats te worden. Oorspronkelijk maakte de buitenplaats Huys ten Donek deel uit van de Ambachtsheer lijkheid Ridderkerk. De Buitenplaats, sinds het begin van de 18de eeuw in bezit van de familie Groeninx van Zoelen, is nu omringd door bebouwing en vormt ongeveer de enige groene plaats van omvang in de gemeente. Huis en tuinen zijn als Rijksmonument geklasseerd. Het Huys ten Donck wordt bedreigd door hoge nieuwbouwplannen in de zichtlijnen en deels op korte afstand van het huis. Zo heeft projectontwikkelaar BAM Vastgoed een ambitieus plan voor het terrein van de voormalige scheepswerf Schram en Van Beek. Die locatie wordt thans gesaneerd. Dit plan omvat vooralsnog de bouw van 296 woningen en appartementen. Onderdeel is de hoogbouw van 18 verdiepingen (circa 55 meter hoog) in het midden van het terrein. Voor dit terrein geldt het voorbereidingsbesluit Bolnes Rivier oevers, waarvan die locatie deel uitmaakt. De hoogte van de geplande gebouwen zal het Huys reduceren tot een onopvallend gebouw in de periferie van deze nieuwe drukke wijk. Het gezicht op de buitenplaats en vanuit de bui tenplaats zal door deze plannen onherstelbaar aangetast worden. Het bestemmingsplan Bolnes Rivieroevers is nog niet eens in concept klaar. Des te opval lender is het dat BAM Vastgoed daarop vooruit loopt met een groots plan dat ontoelaatbaar is voor Huys ten Donck. Heemschut houdt de zaak in de gaten om op een zo vroeg mogelijk moment actie te kunnen ondernemen. Veel verder van het huis, stroom opwaarts bij Slikkerveer is een bedrijventerrein met een scheepswerf van IHC. Daarvoor geldt al het bestemmingsplan Slikkerveer Rivieroevers, met een wijzigingsbevoegdheid ten aanzien van de bouwhoogte tot een maximum van acht verdiepingen (ongeveer 25 meter hoog). Dat zal naar verwachting van de bewoners van het huis geen onaanvaardbare inbreuk maken op het gezicht van de buitenplaats, toch zal Heemschut de vinger aan de pols houden over de invulling van dat terrein, dat grenst aan de landgoederenbiotoop van het Huys ten Donk. Evert de longh Berbice Voorschoten - Landgoed Berbice in Voor schoten, de buitenplaats van de voormalige zilverfabriek Kempen en Begeer wordt al sinds tijden bedreigd én door de jaren heen sterk verdedigd door bewoonster Juffrouw Begeer. Rudolpha Begeer is onlangs op 94 jarige leeftijd overleden, nadat zij eind vorig jaar nog voor de Raad van State met succes vocht tegen de aanleg van een weg over een agrarisch stuk grond waarop een servituut rust; het recht op vrij uitzicht vanuit de buitenplaats, ter bescher ming van de zichtlijnen. Haar strijd voor het behoud van het landgoed begon in de zestiger jaren met de plannen van de Rijksweg 11. Terwijl de piketpaaltjes al in haar tuin stonden vocht zij, aanvankelijk zonder advocaat, tegen Rijkswaterstaat en met succes. Ook in andere zaken wist zij de Raad van State te overtuigen van het cultuurhistorisch belang van de buiten plaats. Zij was een lid van Heemschut. Die laatste overwinning bij de hoge rechtscollege betrof de onwettig aangelegde (tijdelijke) ontslui- tingsweg voor een wijk in aanbouw. Haar strijd wordt voorgezet door de door haar opgerichte stichting tot behoud van cultuurhistorische buitenplaatsen (SBCB). Ook voor dit landgoed is Heemschut bereid om de stichting zo nodig bij te staan. 8 Heemschut april 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 10