Heemschut Actief NOORD-HOLLAND locatie voor de inrichting van een toeristisch informatiepunt. Toen deze prachtige bestem ming werd gevonden, heeft de gemeente kosten nog moeite gespaard om de Nota riskoepel in ere te herstellen. Op woensdag 17 december is de Notariskoepel achter het gemeentehuis in Beetsterzwaag geopend. In het gedeelte van het gemeentehuis waar B ft W hun werkkamer hebben, woonde in de 19de eeuw notaris Arnold Andreae met zijn vrouw Geeske Fockema. Hun zoon Sybrandus Fockema Andreae werd professor in Leiden. Deze kwam regelmatig in Beetsterzwaag terug. Zijn ouder lijk huis verhuurde hij en zodoende logeerde hij in Hotel De Herder. Omdat de professor ook hier wilde studeren en het hotel hem daartoe niet voldoende gelegenheid bood, liet hij vlak bij de tamme kastanje de koepel bouwen. Hier kon hij zich ongestoord aan zijn studie wijden. De tuinkoepel is opgebouwd van baksteen, waarbij de hoeken door brede pilasters worden geaccentueerd. Het met geglazuurde pannen belegde dak heeft een groot overstek dat op de hoeken wordt ondersteund door geprofileerde consoles. De vensters hebben een ruitverde- ling, zoals die in de achttiende eeuw voorkwam. Ook de deuren hebben een achttiende-eeuwse vormgeving. Aan de achterzijde bevindt zich een uitbouw in de vorm van een grote kast. Bij het ontwerp had men vermoedelijk een achttiende-eeuws tuinhuis voor ogen, maar paste men daarbij wel het negentiende-eeuwse dakoverstek toe. Jan Piet de Boer Laren - In de letterlijkste zin was 't Gooi de afgelopen maanden het aandachtsgebied van de Commissie Noord-Holland. Zij sprong in de bres voor het Rosa Spierhuis in Laren. Succes werd op twee andere punten behaald. De slag om de schootsvelden van de vesting Naarden is gewonnen, evenals die om het NERA-gebouw, gestreden met een aantal bondgenoten. Op het op 13 september in het voormalige radio-ontvangststation gehouden symposium, georganiseerd door de Vereniging Vrienden van het Gooi, de Historische Kring Nederhorst den Berg en de Stichting Behoud NERA-gebouw, deelde de verantwoordelijk wethouder van de gemeente Wijde Meren mee dat het behouden blijft. Men zoekt nog een in de omgeving passende bestemming voor het in 1950 door Röntgen ontworpen monument. In Naarden vormden plannen om op de Vis- sergronden accommodatie voor de rugbyclub aan te leggen een bedreiging. Lichtmasten, clubhuizen en parkeerplaatsen zullen de open schootsvelden van de vesting aantasten. De dreiging is des te groter, omdat de stap ook woningen in de Vissergronden te bouwen hierna kleiner wordt. De commissie schreef het gemeentebestuur deze vrees gegrond te vinden op basis van het streekplan Noord-Holland Zuid, dat meldt dat Naarden dit gebied achter de hand wil houden als woningbouwlocatie. Op 8 oktober vond een tumultueuze raads vergadering plaats, waarbij de coalitie bijna struikelde over de Vissergronden. Na een week van overleg achter de schermen werd een crisis bezworen, en is besloten de rugbyclub niet naar het schootsveld te verhuizen. Het actiecomité Vissergronden Vrij is ontzettend blij en heeft Heemschut gevraagd steun te geven aan bescherming van alle schootsvelden. Rosa Spierhuis Het Rosa Spierhuis, een volstrekt unieke gemeenschap van oudere kunstenaars en wetenschappers in een inspirerend woon-, werk- en verzorgingscomplex, wil nieuwbouw plegen. Dat betekent de teloorgang van dit juweel van Laren, ontwerp van het bureau Goldschmidt en Verbruggen, en kaalslag van de door Mien Ruys ontworpen tuin. Bewoners pleiten voor een voorzichtiger aanpak en zij, geleid door architect in ruste Hartsuyker, worden daarin door de commissie gesteund, die het gemeentebestuur de sug gestie doet de tuin tot gemeentelijk monument te verklaren. Peter Schat 6 Heemschut februari 2009

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 8