De stationswoning bij het voormalige Haarlemmer meerstation in Amsterdam. Archieffoto Jaap Kamerling AMSTERDAM Oude Amsterdamse stationswoning behouden Amsterdam - Het voormalige woonhuis van de stationschef van het vroegere Haarlem mermeerstation in Amsterdam-Zuid blijft behouden. Dat heeft de deelraad van stadsdeel Oud-Zuid besloten. Eerder waren er plannen de woning te slopen ten behoeve van de bouw van een nieuw stadsdeelkantoor. Heemschut protesteerde daartegen en nam de stelling in, dat behoud van de markante woning heel goed is te combineren met nieuwbouw van het kantoor. Nieuwbouwplannen winnen immers veelal aan waarde wanneer zij worden geïntegreerd in de bestaande bebouwde omgeving. Zeker als die het behouden waard is en dat is hier beslist het geval. De stationswoning is ontworpen door architect P.J.W.J. van der Burgh en is een voorbeeld van landelijke bouwkunst uit de jaren Twintig. Het is een herinnering aan de oude, landelijke lintbebouwing langs de Middel eeuwse dijk, die de huidige Amstelveenseweg ooit was. De villa staat een stukje terug in de rooilijn en wordt omgeven door een prachtig stuk oud stadsgroen met hoge, monumentale bomen. Naast de tuin staat het oude Haar lemmermeerstation, een Rijksmonument uit dezelfde tijd, van H. van Emmerik, een leerling van K.P.C. de Bazel. Het stadsdeel had eerder al de omringende bomen als het behouden waard omschreven en het lag voor de hand dan ook de bijzondere woning te behouden. Stichting Move ontwik kelt in samenwerking met Heemschut plannen om het oude station met de museumlijn uit te bouwen tot een openbaar vervoersmuseum. Zo'n museum kan heel goed ontwikkeld worden samen met een nieuw stadsdeelkantoor op deze plek. Heemschut vindt trouwens het hele stuk rafelrand achter het station cultuurhistorisch de moeite van het behouden waard. Hier ligt een van de laatste stukjes van de voormalige Haarlemmermeerspoorlijnen met het laatste kopstation van Amsterdam. Onmiddellijk naast het oude spoorwegemplace ment ligt de enorme tramremise van het GVB van Nieolaas Lansdorp. Jaap Kamerling FRIESLAND Notariskoepel gerestaureerd Beetsterzwaag - De verwaarlozing van de Notariskoepel in Beetsterzwaag was vele inwoners van het dorp een doorn in het oog. Dit heeft De PC Friesland van Bond Heemschut enkele jaren geleden doen besluiten om een brief te schrijven aan de gemeente Opsterland met het verzoek om de koepel op te knappen en zo mogelijk een nieuwe functie te geven. Het tijdstip bleek goed gekozen, want in diezelfde periode zocht de stichting Bevorde ring Toerisme Beetsterzwaag een geschikte De Notariskoepel in Beetsterzwaag. Foto Jan Piet de Boer februari 2009 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 7