Heemschut Actief Wassenaar Het karakteristieke buurtje rond gemaal 't Hoofd van Benthuizen in Puttershoek, gemeente Binnenmaas. Foto's Evert de longh Pleidooi voor herbestemming gemaal 't Hoofd van Benthuizen Binnenmaas - Herbestemming, de sleutel voor behoud van cultureel erfgoed en de omgeving is een grote uitdaging, zeker als er al een sloop vergunning is aangevraagd. Op het bord van de gemeente Binnenmaas ligtzo'n uitdaging. Het gaat om het gemaal 't Hoofd van Benthuizen in Puttershoek. Een karakteristiek complex, voor gedragen voor de rijksmonumentenlijst. Door een gedeeltelijke verbouwing tot woonhuis is de aanwijzing niet doorgegaan. Het gemaal ligt achter een even karakteris tieke dijkbebouwing met 18de en 19de eeuwse gebouwen, meest van agrarische oorsprong. Het 'buurtje' langs die dijk, met molen en het gemaal is een nog vrijwel ongeschonden ensemble. Maar door verwaarlozing dreigt het gemaal te vervallen tot een ruïne. Het is een waardevol monument, niet alleen als voor beeld van een industrieel gebouw, maar ook als waterstaatkundig object. De ligging op de Molendijk met de watergangen voor en achter verankert het gebouw aan het landschap. Het gemeentebestuur met gevoel voor het erfgoed zit met een sloopaanvraag van een projectontwikkelaar. Moderne hoogbouw zal de waarde van het ensemble devalueren, terwijl de herbestemming de aantrekkingskracht van geplande bouw in de directe omgeving zal verhogen. Met overieg en een brief hoopt Heemschut invloed op de planvorming te verkrijgen. De hierbij geplaatste foto's van Evert de longh geven een indruk van gemaal en omgeving. Ewout van der Dussen ZUID-HOLLAND Barakken Marine Vliegkamp gemeentelijk monument Katwijk - Eind vorig jaar heeft de gemeente Katwijk mede op advies van Heemschut, het Cuypersgenootsehap en de stichting Leefbaar Katwijk na een lange en gecompliceerde proce dure de knoop doorgehakt en alle barakken van het voormalige Marine Vliegkamp Valkenburg aangemerkt als gemeentelijk monument. De door de Duitsers gebouwde barakken op enige afstand van het vliegveld liggen aan weerszijden van de weg tussen Wassenaar en Katwijk. Uit de lucht lijkt het een dorpje in lintbebouwing, met een vijver en een kapel letje, zo ontworpen om gespaard te blijven voor bombardementen door de geallieerden. Hoewel elf van de 32 barakken een relatief lagere monumentale waarde hebben, heeft Heemschut steeds aangevoerd dat het totale ensemble behouden diende te blijven. Drie eigenaren van de barakken, het Duinwater bedrijf Zuid-Holland, Staatsbosbeheer en Domeinen, gaan in beroep tegen de aanwijzing als gemeentelijk monument. Daarnaast bekijkt de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurland schap en Monumenten (RACM of bepaalde clusters kunnen worden aangewezen als rijks monument. Voor nadere berichten, zie www.heemschut.nl onder Zuid-Holland. Plattegrond waarop de barakken van vliegkamp Valkenburg staan aange geven. Archief 4 Heemschut februari 2009 Schets van Evert de longh

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 6