14 Ontdempen 16 Bescherming schuift op 22 Naam in de verdrukking 23 Neseio helpt 29 24 De Demer een beetje beschermd 26 Weefsel herstellen In de prijzen 37 Dordrecht Een groeiend aantal steden speelt met het idee oude waterwegen, die ooit gedempt werden om het gemotoriseerd verkeer ruim baan te geven, opnieuw te ontgraven. In Gouda ijvert een bur gerinitiatief voor dit streven. Het Nonnenwater ontdempen betekent een kwaliteitsimpuls voor de buurt. Gerdy Versehuure-Stuip houdt een pleidooi voor een intensievere bescherming van landgoederen en buitenplaatsen. Nog beter dan de huidige monumentale status voor de buitenplaatsen en de bijbehorende parken? Ja, want ook wat buiten de erfgrens gebeurt bepaalt sterk de gevoelswaarde die het monument zelf uitstraalt. Beschermen begint bij de omgeving! In Assen dreigen in het buitengebied historische namen te verdwijnen. Nieuwe namen nemen de van ouds bekende plaatsaanduiding over. Niet doen dus. De schrijver Neseio, bij leven Heemschutlid, weet ook nu nog zijn gelijk te halen. In Amsterdam blijft een rij bomen langs de Middenweg behouden. Al een halve eeuw geleden wierp Neseio zich op als beschermer. Ook in 2008 werd bomenkap voorkomen. Het fietspad blijft inefficiënt kronkelen. Wederopbouwerfgoed heeft nog niet altijd het tij mee. In Eindhoven lijkt het met winkelstraat de Demer de goede kant op te gaan, zonder dat de ondernemers alle vrijheid verliezen. De jodenbuurt in Amsterdam is beroemd en vrijwel verdwenen. Het oorspronkelijke stra- tenpatroon rond het drukke Mr. Visserplein moet terugkeren, vindt de deelraad centrum in Amsterdam. Als toegangspoort van oost naar centrum. Al als kind tekende Coen Temminek Groll graag kastelen. Later ging hij ze redden en restaureren. Een levenswerk valt in de prijzen De Erfgoed excursie gaat naar Dordrecht. Een stad, met zo'n achthonderd jaar de oudste van Holland, die grote invloed had op de geschie denis van Nederland. De eerste Statenvergade ring werd hier gehouden. februari 2009 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 5