Lust, geen last Rubrieken 4 Heemschut Actief 30 Verenigingsnieuws 32 Erfgoed nieuws 38 Erfgoedexcursie 40 Ledenaanbieding 40 Colofon De aandacht die vorig jaar uit ging naar het (bedreigde) religieus erfgoed heeft veel betrokkenen, gelovigen en belangstellenden wakker geschud. Heemschut heeft zich zelf en met andere organisaties gebogen over de visie van minister Plasterk op de modernisering van de monumen tenzorg. Onder het motto 'Een lust, geen last' geeft de minister in vier pijlers aan wat er in het te formuleren beleid moet veranderen om het huidige monumentenstelsel te verbeteren. Heemschut kan zich vinden in de pijlers van de visie, waarin veel kansen zitten voor verbete ring. Er zijn echter nog te veel risico's om de 'oude', sectorale wetgeving te schrappen. Van object naar gebiedsgerichte aandacht, is een van de kernen uit de visie. Een uitgangspunt dat Heemschut ondersteunt: de nieuwe wet ruimtelijke ordening biedt volop kansen voor gemeenten en provincies. Maar gaan zij deze kansen ook benutten? En hoever reikt straks feitelijk de bescherming middels het bestem mingsplan? De waakzaamheid van Heem schut blijft ons inziens meer dan nodig om gemeenten op hun taak van cultuurbehoud te wijzen. De monumentenlijst moet volgens Plasterk ook meer dynamisch worden. Prima, maar waarom een zo beperkt aantal nieuwe monumenten aanwijzen als afvoer ambtshalve veel makkelijker wordt gemaakt? Beide zijn volgens Heemschut in de visie niet in balans. De rol van de RACM gaat van macht naar gezag. Heemschut is bezorgd over de eindverantwoordelijkheid ten aanzien van rijksmonumenten en het gemeentelijk beleid in deze. De erfgoedinspectie agendeert, maar het is met name de Kamer die de minister zal moeten wijzen op tekorten en gebreken. Mede daarom zijn we meer dan ooit actief in de lobby voor het belang van ons cultureel erfgoed. Karei Loeff directeur De Westerkerk in Amsterdam wordt ook voor andere activiteiten gebruikt dan de eredienst. Die leveren de kerkbesturen extra inkomsten op die benut worden voor het onderhoud van het gebouw. Afgelopen zomer werd in de Westerkerk, voor een publiek van bekende Nederlanders, een modeshow gelopen. Foto Geert Snoeier Gesloten kerken worden niet alleen maar gesloopt. Hergebruik, met soms een heel andere functie, is meer bespreekbaar geworden. Intussen worden de kerkgebouwen geïnventari seerd en worden dvd's met lijsten samengesteld om maar vooral niet het zicht te verliezen op dit belangrijke erfgoed. De extra belangstelling voor het kerkelijk erfgoed neemt niet weg dat nog steeds, zelfs in een vaart van twee per week, kerken in Neder land worden gesloten en afgestoten. Op pagina 8 brengt Heemschut de veelzijdig heid van dit erfgoed in beeld. Vanaf pagina 12 volgt een greep uit de boeken die vorig jaar over het religieus erfgoed verschenen. februari 2009 Heemschut 1 Jaar van het religieus erfgoed

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 3