Dordrecht weerstaat modernisering Piet Arp - Het had maar weinig gescheeld of een deel van het his torische hart van Dordrecht was na de Tweede Wereldoorlog verdwenen. Op 7 maart bezoekt de Heemschut Erfgoed excursie de behouden stad. Het programma voor dit bezoek staat op de volgende pagina's. De binnenhof van het Hofcomplex in Dordrecht. Foto's Hans Bollebakker HET PLAN UIT 1959 om het Hofcomplex te slopen om ruim baan te maken voor het verkeer in Dordrecht werd gelukkig getorpedeerd Het Hofcomplex, ooit het uit de 14de eeuw daterende Augustijnenklooster, werd zelfs geres taureerd: Op voorbeeldige wijze (zie Heemschut, augustus 2006, pagina 20, H. Bollebakker). Dankzij restauratiearehiteet Wim van den Berg die tientallen jaren op de steigers stond om de oudste bijzondere gebouwen van de oudste stad van Holland te behouden is Dordrecht nu nog steeds een plaats die rijk is aan schitterende monumenten bij een middeleeuwse haven. In het Hofcomplex - de refter van het Augustijnen klooster - vergaderden in 1572 voor het eerst de vertegenwoordigers van de Republiek der Neder landen. Vanwege de historie heet deze ruimte nu de Statenzaal. Tegenwoordig is het een cultureel centrum, met daar vlakbij de Augustijnenkerk uit 1275. Van den Berg zette ook de scheefzakkende Grotekerkstoren van de Grote of Onze Lieve Vrouwekerk weer vast tijdens een ingrijpende res tauratie. Eeuwenlang domineerde deze toren als hoogste punt de stad. Sinds begin deze eeuw is een woontoren in de Stadspolder net een meter of wat hoger. De Groothoofdspoort, een van twee overge bleven waterpoorten van de stad, kreeg tij dens een noodzakelijke restauratie een vrijwel geheel nieuwe fundering. Het Groothoofd is de plaats waar de Oude Maas, Merwede en de Noord samenkomen. De waterkant is nog steeds bezienswaardig, evenals de grachten van de oude stad binnen de oude Spuihaven. Het vierde grote restauratieproject van Van den Berg was het stadhuis, dat in een grootscheepse operatie door hem onder handen genomen werd. Gevolg van al die herstelacties is dat Dordrecht De gerestaureerde Groothoofdspoort. Zicht op de Grote Kerk. een goed bewaarde historische binnenstad heeft. De stad telt meer dan duizend monu menten. Over Dordrecht werd al rond 1200 geschreven, maar vermoedelijk is de nederzetting nog heel wat ouder, blijkt uit archeologisch onderzoek van Herbert Serfatij in diezelfde naoorlogse periode (zie Heemschut oktober 2008, pagina 14, H. Bollebakker). In de twaalfde eeuw zorgden zware overstromingen voor een ander stroompatroon van de rivieren in de Hollandse delta. Dordrecht lag strategisch perfect als knooppunt in een druk netwerk voor han delsverkeer. Het gaf de plaats al snel zoveel zelfvertrouwen, blijkt uit de studie van Serfatij, dat vooral degelijke, stenen bebouwing de boventoon voerde. Die middeleeuwse verkave ling is in het stratenpatroon nog steeds aflees baar. Het Dordtse onderzoek naar het verleden vergrootte landelijk de belangstelling voor de stadsarcheologie naast archiefonderzoek om de stadsgeschiedenis te ontrafelen. Inmiddels geldt Dordrecht als een schoolvoorbeeld van de verstedelijking tot aan de Gouden Eeuw. februari 2009 Heemschut 37 Iv'v'.wv-.:.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 39