Zwarte Tulp voor bollenschuur Rijnsburg Boerderijen weg voor natuur Rijnsburg - De Zwarte Tulp Prijs 2008 is uitgereikt aan de familie M. Kuivenhoven in Rijnsburg, omdat zij de voormalige bollen schuur aan de Oegstgeesterweg 200b hebben gerestaureerd en een nieuwe bestemming hebben gegeven. Wethouder J. Vingerling van monumentenzorg van de gemeente Katwijk overhandigde de prijs op dinsdag 25 november. De bekroonde bollenschuur is in 1923 aan de Oegstgeesterweg gebouwd voor de firma Zandbergen, die aan de Oegstgeesterweg nog drie bollenschuren neerzette. De laatste jaren was de tuinbouweoöperatie Maasmond-West- land in het pand gevestigd. De heer Kuiven hoven kocht de schuur en restaureerde hem in de afgelopen jaren eigenhandig. In de schuur, die hij nu het Koetshuis noemt, heeft hij zijn verzameling koetsen en rijtuigen ondergebracht die hij eveneens zelf restaureert. De rijtuigen collectie die alleen op afspraak te bezichtigen is, geeft een goed beeld van het reizen door de eeuwen heen. Op die manier heeft de bollen schuur een nieuwe bestemming gekregen en is behoud voor de toekomst gewaarborgd. Het is de zesde keer dat de Zwarte Tulp Prijs is uitgereikt door de Projectgroep Behoud en Herbestemming Bollenerfgoed. Deze jaarlijkse prijs is bestemd voor een bollenschuur, die op een bijzondere manier is behouden of die een goede herbestemming heeft gekregen. Bollenschuren hebben voor de Duin- en Bol lenstreek een grote cultuurhistorische waarde. Doordat veel bollenschuren niet meer agrarisch worden gebruikt, dreigen ze uit het landschap te verdwijnen. Daarom werkt de Projectgroep Behoud en Herbestemming Bollenerfgoed van het CuItuurHistoriseh Genootschap Duin- en Bollenstreek al sinds 1997 aan het behoud van de meest waardevolle bollenschuren. Zie: www.bollcnschuren.nl De verbouwde voormalige bollenschuur van familie Kuivenhoven in Rijnsburg, winnaar van de Zwarte Tulp 2008. Foto Projectgroep BHB Boerenbedrijven die moeten verdwijnen voor natuur in België. Foto Carlo Jengember De Antwerpse haven in België breidt uit, waar door volgens Heemsehuts' Vlaamse zusteror ganisatie KNVS (Koninklijke Vereniging voor Natuur en Stedenschoon) rampspoed dreigt voor een deel van Vlaanderen dat aan Neder land grenst. Historische hoeven met bijbeho rende schuren worden nu gesloopt om plaats te maken voor natuur. Die is bedacht om de industriële uitbreidingen te compenseren. Gevolg is dat bij het polderdorp Kieldreeht, naast het al ontruimde spookdorp Doei kaalslag volgt. De plaatselijke actiegroep Doel 2020 blijft zich tegen de afbraak verzetten, waar een ander deel van de Belgische erfgoedsector het stilzwijgen bewaart. Zie: www.docl2020.org, www.orchconet.be en www.kvns.be 34 Heemschut februari 2009 I ilief'isil

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 36