Lijnbaancomplex roept vragen op Restauratiefonds stimuleert multifunctionele kerkgebouwen Nieuw leven voor Chinatown Amsterdam Task Force: betrek burgers meer bij religieus erfgoed Het Lijnbaaneomplex, de naoorlogse winkel straat van Rotterdam-Centrum, staat aan de vooravond van een aantal veranderingen en ingrepen. Dit is voor drie Kamerleden van het CDA aanleiding schriftelijke vragen te stellen aan de ministers Plasterk (Cultuur) en Van der Laan (Wonen, Wijken en Integratie). De plannen voor de winkelstraat, de flats die daar dwars op staan en de Lijnbaanhoven, de groene plantsoenen beloven niet alleen maar goeds. De CDA'ers vinden dat 'veranderingen in het Lijnbaan-ensemble, gezien de historische waarde van dit complex, met de grootst moge lijke terughoudendheid moeten worden aan gepakt'. Eerder werden al vernieuwingsplannen voor de omgeving Lijnbaan verworpen. Daarin was plaats voor zes torens, maximaal 140 meter hoog. Deze gebouwen zouden te veel schaduw en wind opleveren. Inmiddels sleutelt Rot terdam aan een alternatief, waarbij het gebied wellicht Rijksmonument wordt. Zo vragen de Kamerleden zich af in hoeverre zo'n predieaat de winkelstraat kan besehermen. Volgens de gemeente bevinden de ontwikkelingen zich in een nog erg pril stadium. Chinatown Amsterdam (in de Zeedijk) krijgt ter ondersteuning van nieuwe economische initi atieven een eigen straatmanager. Deze brengt in opdracht van de NV Zeedijk eerst de unieke sociale, culturele en economische samenstelling van de Chinese buurt in kaart. Daarna krijgt de straatmanager een coördinerende, stimulerende en ondersteunende rol. Het Amsterdamse stadsdeel Centrum en de NV Zeedijk willen zo Chinatown nieuw leven in blazen. Stadsdeelbestuurder Erik Koldenhof: 'In Chinatown voel je je nu al even wereldreiziger in eigen stad. Het is dan ook een populaire straat voor heel veel Amsterdammers. Het potentieel van Chinatown wordt echter nog niet benut om de toeristen weer de Chinese buurt in te krijgen.' Het Nationaal Restauratiefonds biedt sinds begin dit jaar eigenaren van rijksmonumentale kerken een laagrentende lening voor aanpas singen in het kerkgebouw. Met deze Kerken Nevenfunctie-Lening kunnen werkzaamheden gefinancierd worden die nodig zijn om faciliteiten aan te brengen in de kerk, zoals sanitaire voorzieningen, verwarming of een pantry. Op deze manier kan de kerk naast de eredienst ook gebruikt worden voor con certen, tentoonstellingen en vergaderingen. Nationaal Restauratiefonds wil met de Kerken Nevenfunctie-Lening niet alleen kerken ondersteunen, maar ook laten zien dat blijvend gebruik goed is voor monumenten. Het Restau ratiefonds hoopt dan ook dat er meer partijen zijn, waaronder de overheid, die willen bijdragen aan dit fonds. Op die manier kan er een structu rele oplossing worden gerealiseerd voor het in stand houden van kerken. De Task Force Toekomst Kerkgebouwen - een landelijk burgerinitiatief - sloot het Jaar van het Religieus Erfgoed af met de oproep om het publiek meer te betrekken bij discussies over behoud en toekomst van kerkgebouwen. De Task Force geeft aanbevelingen voor het verbeteren van de situatie rond kerkgebouwen. Deze zijn samengevat in een tienpuntenplan. Het burgerinitiatief wijst erop dat lokaal draag vlak voor kerkgebouwen van groot belang is voor duurzame instandhouding ervan. Burgers voelen zich vaak zeer betrokken bij deze beeld bepalende gebouwen in hun leefomgeving. Waar burgers actief bij de gebouwen betrokken worden blijkt nieuw elan te ontstaan om ze in stand te houden. Helaas worden burgers nog vaak door de kerkleiding en gemeentebesturen buiten de besluitvorming gehouden. Hierdoor worden besluiten tot sloop genomen terwijl er voldoende lokaal draagvlak is voor het zoeken naar gezamenlijke oplossingen. De Task Force pleit dan ook voor een zeer actieve rol van gemeentelijke overheden om De kosten van onderhoud van een monumen taal kerkgebouw en de kleiner wordende geloofsgemeenschappen dwingen veel kerk bestuurders te zoeken naar nevenfuncties voor het gebouw. Op deze manier wordt de kerk intensiever gebruikt, wordt de kans op leeg stand kleiner en kan de kerk meer opbrengsten genereren om het onderhoud te betalen. Dergelijke ingrepen worden vanuit monumen tenzorg niet gesubsidieerd. Het Restauratiefonds heeft vooralsnog één miljoen euro beschikbaar voor de Kerken Nevenfunctie-Leningen. De opzet is dat de rente en aflossing terugkeren in het fonds. Op die manier kunnen er in de toekomst opnieuw leningen verstrekt worden die bijdragen aan kerkbehoud. Of een kerk in aan merking komt voor de lening is afhankelijk van een aantal voorwaarden. Deze zijn te lezen op www.restauraticfonds.nl/kcrkGn. partijen om te tafel te krijgen. Of kerkge bouwen het behouden waard zijn moet niet op grote afstand worden besloten, omdat dan de waarde ervan voor de plaatselijke gemeenschap onvoldoende wordt meegewogen. Inpassing van kerkgebouwen raakt aan een breed scala van beleid, waaronder ruimtelijke ordening, sociaal en intercultureel beleid, stadsvernieuwing, maatschappelijk verant woord ondernemen, kleine kernenbeleid en recreatief en toeristisch beleid. Op lokaal niveau leggen burgerinitiatieven al vaak deze dwarsverbanden tussen kerkgebouwen en maatschappelijke functies. februari 2009 Heemschut 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 35