oed nieuws Co-promotor dr. Rob Dettingmeijer, de jonge doctor Jan van Dullemen met echtgenote Maria en professor dr. Koen Ottenheym. Foto Flans Bollebakker Koloniale Nederlandse bouwstijlen in Nederlands-lndië Huns Bollebakker - Onder de titel 'Op zoek naar de Tropenstijl' verscheen het proefschrift waarop G.J. van Dullemen op 8 juli 2008 promoveerde aan de Universiteit van Utrecht. VAN DULLEMEN DEED ONDERZOEK in Indonesië gedurende de periode 1986- 2006 naar de specifieke koloniale Nederlandse bouwstijlen en richtte daarbij zijn aandacht op het leven en werk van professor ir. C.P. Wolff Schoemaker. Naast een introductie in de wereld van de koloniale architectuur en bouwpraktijk wordt beoogd een antwoord te geven op de volgende vragen: - Hoe heeft de architectuur in Nederlands- lndië zich in de periode 1900 - 1940 ontwikkeld, wat is de voorgeschiedenis en doorwerking tot ongeveer 1965? - Wie hebben een structurele rol gespeeld in die ontwikkeling? - Wat is de rol en de positie hierin van Charles Prosper Wolff Schoemaker? - Welke factoren zijn van invloed geweest op deze architectuur? Van Dullemen concludeert dat op de vraag naar het werkelijk bestaan van een tropenstijl, het antwoord negatief moet zijn en vraagt zich af 'bestaat er dan een tropisch type als constructief/typologisch model?' Hij belicht de structurele rol die onder anderen gespeeld is door Maclaine Pont en Karsten die het vooral zochten in combinaties van Indische en wes terse constructies, en beschrijft de rol die Wolff Schoemaker daarin speelde: 'Wolff Schoemaker was een westerse architect met een Indisch hart, die zocht naar een synthese tussen de westerse en oosterse bouwstijlen'. En dat was niet gering. Het is een goed en onderhoudend geschreven dissertatie waarin ook het Indische architec tuurdebat wordt belicht, met vele saillante details zoals de vriendschap van Wolff Schoe maker met Soekarno, daterend uit de tijd van de oprichting van de Technische Hoge school in Bandung; een blik op het leven van Berretty, opdrachtgever aan Wolff Schoemaker voor de villa Isola in Bandung, zijn meest beroemde werk. De dissertatie bevat een nagenoeg com plete opname - voorzien van afbeeldingen - van het oeuvre van Wolff Schoemaker, gesplitst in twee delen. Deel I omvat 62 gebouwen of ontwerpen die met zekerheid door Wolff Schoemaker zijn gemaakt. Deel II telt 54 gebouwen die aan hem worden toegeschreven. Een handelseditie is in voorbereiding. De studie doet bij mij de vraag rijzen of de Indische architectuur niet een bijzondere leerstoel aan een Nederlandse universiteit rechtvaardigt. H Hans Bollebakkcr 32 Heemschut februari 2009 '4# Op zoek naar de Tropenstijl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 34