Ingezonden brief over bescher ming via bestemmingsplan Vereniging Jj|' In memoriam Alfred Müller Winnaars Bedevaartplaatsen Het Korenmetershuis in Amsterdam, zetel van de Bond Heemschut. Als deelnemer aan de kaderdag van november plaatst Marjolein Kavelaars van de P.C. Noord- Holland opmerkingen bij het verslag erover in Heemschut, december 2008, pagina 26-27. Nu is het alsof de Bond Heemschut het standpunt van de gemeente Maastricht ondersteunt, terwijl de tijdens de kaderdag geschetste kant tekeningen bij de bescherming via het bestem mingsplan zwaarder wegen dan de perspec tieven, schrijft zij. Ensembles worden buiten het van rijks wege beschermd stadsgezicht niet meer beschermd, omdat de gemeente cultuurhis torisch waardevolle structuren niet heeft aangewezen als gemeentelijk monument. De groene omgeving is buiten het van rijkswege beschermd stadsgezicht vogelvrij, omdat daar het Besluit bouwvergunningsvrije en licht-bouwvergunningplichtige bouw werken (Bblb) geldt. Dan is bijvoorbeeld voor uitbouwen in cultuurhistorisch waardevolle binnenterreinen geen bouwvergunning vereist. Het bestemmingsplan kan dit niet tegengaan met bijvoorbeeld een bestem ming 'groen, geen bouwwerken', omdat het bouwen dan niet getoetst hoeft te worden aan het bestemmingsplan. Het is nog niet zeker of interieurs via het bestemmingsplan beschermd kunnen worden. Voor wijziging van het interieur van gemeen telijke monumenten is een aanlegvergunning nodig op grond van het bestemmingsplan. Momenteel loopt een proefprocedure of dit vergunningstelsel houdbaar is, omdat een bestemmingsplan alleen regelt wat ruimtelijk relevant is; het interieur is dat niet. Bovendien is hierbij geen sprake van de door de gemeente en het Rijk gewenste deregule ring, want in plaats van dat een monumen tenvergunning is vereist, is een aanlegver gunning vereist. Het bestemmingsplan beschermt gemeen telijke monumenten alleen tegen onge wenste bouwplannen, omdat dan een bouwvergunning nodig is (Woningwet, art. 43.2), waarbij ook op cultuurhistorie wordt getoetst. Het bestemmingsplan beschermt niet tegen sloop. Het schijnt dat de nieuwe Wet ruimtelijke ordening (art. 3.20.2) alleen nog maar mogelijk maakt dat een sloop vergunning geweigerd wordt om kaalslag te voorkomen, ook waar het gemeentelijke monumenten betreft die niet meer met een monumentenvergunning worden beschermd. Het voorkomen van kaalslag is ook het enige doel van de toets van de sloopvergunning in beschermde stads- en dorpsgezichten (Monumentenwet, art. 37). Gesteld wordt dat de inwoners van de wijk Malburg zelf het erfgoed in de wijk willen beschermen. Een juridisch instrumentarium is erop gericht inwoners en eigenaren die dit erfgoed niet willen beschermen, in juiste banen te leiden. Ais de Bond Heemschut het belang van de bescherming van cultureel erfgoed niet verde digt, wie doet het dan? De genoemde gemeente Maastricht en het rijk moeten de verschillende belangen tegen elkaar afwegen.' w Tot ons leedwezen heeft de Provinciale Commissie Gelderland kennis moeten nemen van het overlijden op 20 september 2008 van zijn gewaardeerd lid Alfred Müller. Als architect BNA met een grote voorliefde voor het gebouwde culturele erfgoed heeft hij de Provinciale Commissie Gelderland vanaf 1998 versterkt met zijn kennis en inzicht. Zijn kerngebied was de Liemers waar hij Heemschut vertegenwoordigde in de monumentencommissie van de gemeente Didam, later gemeente Montferland. Hij was zoals onze collega Henk Swaagstra het bij de crematie van Alfred uitsprak: 'Bevlogen, met kennis von zaken, niet zonder meer alles willen bewaren, maar met open oog voor bruikbaarheid in het heden en de toekomst heeft hij op veel plaatsen de oude glans weer terug weten te halen.' Kijk wat dit betreft eens naar De Luynhorst, zijn uit 1410 stammende prachtig gerestau reerde woning, en recent uitgeroepen tot mooiste huis van Didam. Wij hebben in Alfred een aimabele collega verloren. Wij wensen zijn vrouw alle sterkte toe. Namens de Provinciale Commissie Gelderland, Ria Koning In de decembereditie van Heemschut werden vijf exemplaren van het boek 101 bedevaartplaatsen in Nederland van P.J. Magry en C. Caspers verloot. Na de feestdagen werden uit de inzenders die voor het boek in aanmerking wilden komen vijf winnaars getrokken: P.A. de Jong, Leiderdorp; A.C.T. Otten, Woerden; H.A. Meulemans, Lisse; E. Henrichs, Echt; Heemkundekring De Baronie van Cranen- donck, Budel. De winnaars hebben het boek inmiddels thuis gezonden gekregen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 33