Jaap Kamerling - Dat de bekende schrijver Nescio, alias voor J.H.F. Grönloh (Amsterdam 1882, Hilversum 1961) een enthousiast lid van Heemschut is geweest was wel bekend. In 1997 ontdekte literatuurvorser Maurits Verhoeff, dat Nescio bovendien een fervent actievoerder voor het behoud van landschaps- en stedensehoon was. En de geest van Nescio waart nog steeds rond. Actie vorig jaar voor behoud van het kronkelende 'Nescio- fietspad' leidde er toe dat de bomen langs de Middenweg opnieuw niet zijn gekapt. Foto's Jaap Kamerling UIT VERHOEFF'S ONDERZOEK in de archieven van Heemschut bleek, dat hij vanaf 1947 zeker 13 verontwaardigde brieven aan Heemschut schreef met het prangende verzoek een actie te starten tegen dreigende aantasting van stad, dorp of landschap. In sarcastische brieven vol woede en bijtende ironie zweepte hij Heemschut op om in het geweer te komen. 'Wat gebeurt hier eigenlijk. Zoudt U niet eens gaan kijken?' Dat Nescio nu 47 jaar na zijn dood nog steeds zijn invloed doet gelden als het om ontsiering van stadsschoon gaat is nieuw. Een actie, waarvan Verhoeff in 1997 in zijn artikel in De Parelduiker melding maakte was de actie tegen de dreigende kap van enkele bomen langs de Middenweg in de Amsterdamse Watergraafsmeer, vlakbij de ingang van Park Frankendael. Hij vreesde, dat bomen zouden moeten wijken voor verbreding van de Mid denweg in verband met de aanleg van een fietspad. Het bestuur van Heemschut schreef hem ter geruststelling terug, dat B Et W het bestuur had geschreven, dat het hier niet ging om de aanleg van een fietspad maar om een verplaatsing van de toegangspoort van Frankendael teneinde een betere inrit naar de buitenplaats mogelijk te maken. Sussende woorden, die Nescio niet echt gerust stelden. Anderhalfjaar later klom hij weer in de pen. Hij vreesde 'periculum in mora' ofwel uitgesteld gevaar. Uiteindelijk is er na zijn dood wel een fietspad aangelegd maar uit respect voor hem zo, dat er geen boom hoefde wijken. Het fietspad slingert zich heel romantisch om de bomen heen. Tot begin 2008, toen het stadsdeel Oost-Watergraafsmeer zijn plannen tot herinrichting van de Middenweg in de inspraak gooide. Nu bleek, dat de geschiedenis Nescio uit eindelijk gelijk dreigde te geven en zijn vrees voor bomenkap onwille van een fietspad toch bewaarheid dreigde te worden. Het stadsdeel wilde namelijk het zich om de bomen kronke lende pad recht trekken omdat dat veiliger zou zijn. Kronkel blijft Ik kreeg die plannen te zien en schreef er een artikel over in de eenmalige publicatie Bloei, een reisgidsje voor het park, uitgegeven ter gelegenheid van de opening van het gere noveerde Park Frankendael in 2008. Daarin herinnerde ik het stadsdeelbestuur aan de dreigende woorden, die Nescio sprak bij een ander geval van bomenkap langs de weg van Broek in Waterland naar Monnickendam in 1954. Hij schreef toen: 'God zal ze eeuwig gloeiend nakend inde hel sansodemirakelen. Deze rij (met kap bedreigde) bomen heeft me bijna 60 jaar verheugd.' De waarschuwing heeft geholpen. Tim Stok, raadslid voor het CDA, stelde schriftelijke vragen aan het stadsdeelbestuur en ook Groen- Links kwam in het geweer. De buurtbewoners zelf waren verdeeld. De tegenstanders van recht trekken wonnen. Het stadsdeelbestuur zwichtte en zag er uiteindelijk van af het fietspad recht te trekken ten koste van wat in Het Parool voortaan de Nescio-bomen heten. drs. J. Kamerling is lid van de Commissie Amsterdam van Heemsehut en journalist cultureel erfgoed. Bronnen Tijdschrift De Parelduiker, 1997, 3 Heemschut februari 1998 Natuurdagboek, Nijgh en Van Ditmar, Van Oorschot, 1996. februari 2009 Heemschut 23 Nescio verijdelt opnieuw bomenkap Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 25