Blauwe bordjes passen niet Eric Ie Gras - De gemeente Assen heeft nieuwe namen bedacht voor een stel weggetjes en paden in het buitengebied van Anreep aan de zuidrand van de stad. Mieke Kraijer, actief Heemschutlid, is het evenals Mannie ten Brink van het buurtoverleg niet eens met die naamgeving: 'De boeren hier gebruiken namen die al eeuwen bekend zijn. Wat is daar mis mee?' Het Vliegenierspad en de Driesweg. Foto's Eric Ie Gras Op het platteland verwijzen verstedelijkte bordjes naar de Driesweg, Propellerpad en het monument Lancaster. EVEN TEN ZUIDEN VAN ASSEN kruisen de spoorlijn naar Beilen en de N33 naar Veendam elkaar. In de zuidoostelijke hoek liggen nog goed zichtbaar een oude es en een beekdal. Boeren oefenen er al eeuwenlang hun bedrijf uit en gaven er namen aan opvallende elementen in hun omgeving. De es staat bekend als de Westerkamp, een rechtgetrokken beek heet de Ruimsloot en de Zompdijk herinnert aan de natte omstandigheden in het beekdal. Het 'Gat van Dries' is een verhaal apart. Voor de aanleg van de N33 in het begin van de jaren zeventig was zand nodig en Hendrik Dries, een boer uit de buurt, dacht dat hij wist waar dat in de nabije omgeving was te vinden. Hij kocht het stuk land in kwestie en kreeg gelijk. De diepe plas die na de zandwinning achterbleef heet nu het 'Gat van Dries'. Allemaal mooie, vaak historische namen vinden Kraijer en Ten Brink, die niet begrijpen waarom de gemeente Assen de Zompdijk en de Broe- kenweg opeens Propellerpad is gaan noemen en waarom een zandweggetje langs de Wester kamp nu Vliegenierspad heet. Kraijer: 'Op zich zijn die nieuwe namen niet verkeerd. Ze herin neren aan een Lancaster bommenwerper die hier in de Tweede Wereldoorlog is neergestort. In het gebied staat ook een gedenkteken in de vorm van een propeller.' Kraijer en Ten Brink vragen zich af, of de gemeente de historische namen niet kan handhaven. Het Vliegenierspad wordt dan Wes terkampweg en Hanebijtersgang. De Paldert is een ander historisch alternatief. De nieuwe namen zijn bijvoorbeeld bruikbaar voor recent aangelegde paden. De naam Driesweg is gekozen op verzoek van Hendrik Dries, zeggen de beide bewoonsters van het buurtschap Anreep. 'Het Gat van Dries behoudt die naam en daar kunnen we wel inkomen. Maar of die naam nu ook voor het hele pad naar de zandwinningspias moet gelden, vragen we ons af. Misschien kan die beter gegeven worden aan een nieuw aange legd zandpad langs de N33, dat ook daarheen voert.' Kraijer en Ten Brink hebben hun ideeën in een brief aan het Asser College van B Et W voor gelegd. De Drentse Commissie van Heemschut heeft zich al aangesloten bij het initiatief. In het gebied van de Westerkamp en de Ruimsloot zijn links en rechts opvallende, blauwe bordjes met de nieuwe straatnamen geplaatst. Mieke Kraijer: 'Als de namen veranderd worden, dan is dat een mooie gelegenheid om minder en onopvallender bordjes te plaatsen. Wat er nu staat past in een straat in Assen, maar niet in het lande lijk gebied. 22 Heemschut februari 2009 Historische straatnamen verdienen bescherming

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 24