over monumenten ijpbam Voor cultuur die u raakt schakel schrale alle tijden Prins Bernhard Cultuurfonds geeft cultuur de kans of (verharde) wegen, polderwater, lanenstrue- turen, oprijlanen, tiendwegen, hakbosjes, moestuinen, paehtboerderijen, grasvelden, grienden en zanderijen. Niet elke buitenplaats of landgoed had al deze elementen, maar meestal wel een aantal. Ook het domein, bijvoorbeeld het patroon met de bijbehorende paehtboerderijen, speelde een belangrijke rol. Een lijst van deze elementen kan als basis dienen voor een buitenplaatsbiotoop en op kaarten worden ingetekend. Daarnaast zou een landgoederenbiotoop dus de zone zijn van directe invloed die een buitenplaats uitoefent op zijn omgeving. Concluderend: een buitenplaatsen- of landgoe derenbiotoop is een zone waarin de veranke ring van een buitenplaats of landgoed is opge nomen en die bestaat uit het gebied waarin de ruimtelijke kenmerken van de buitenplaats liggen. Deze elementen kunnen opgenomen worden in de structuurvisies, waarin nadruk kelijk cultuurhistorische waarden opgenomen moeten worden. Deze aanpak hoeft niet alleen voor buiten plaatsen en landgoederen te gelden. Ook fabriekscomplexen, parken, begraafplaatsen, kloostercomplexen en militaire terreinen kunnen voordeel hebben bij deze meer omge- vingsgeriehte bescherming. Al deze complexen bestaan veelal uit verschillende, gebouwde elementen, met een aangelegde structuur waarin in sommige gevallen ook de inrichting van de omgeving een belangrijk element is. Dit streven past goed in de gedachten van het nieuwe omgevingsgericht besehermen, dat door Minister Plasterk is ingezet. Ir G.A. Verschuure-Stuip is promovendus leerstoel londschapsarehitectuur, Urbanism, Teehnisehe Universiteit Delft. Dit artikel maakt deel uit van haar promotieonderzoek naar de Hollandse buitenplaats. Eerder was de auteur betrokken bij het Belvedèreproject Landgoe deren Verbinden. Bronnen Bosma, K., A. Mekking, K. Ottenheijm, A. van der Woud, Bouwen in Neder land 600-2000, Zwolle Waanders, 2005 Glaudemans, M., Amsterdams Arcadia, Nijmegen, SUN, 2000 Ministerie van OCW en RACM, Modernisering Monumentenzorg, Heerenveen, 2007 Okra landschapsarchitecten/ PHB, Ruimtelijke kwaliteit kastelen en his torische buitenplaatsen, Utrecht, 2007 Provincie Zuid-Holland, De molen biotoop Zuid-Holland, Den Haag, 2007 Steendam, E., Molens in Zuid-Holland, Delft, 2007 Ströver, J., e.a., Kastelen en buiten plaatsen in Zuid-Holland, Zutphen, Walburg pers, 2000 Verschuure, G.A., Landgoederenzone bij Wassenaar beschermd, in: Nieuwsbrief RACM, jg 2, nummer 6, november 2007, p 18-20 commercieel ontwikkelen technisch ontwikkelen I realiseren beheer onderhoud Schakel Schrale bv Erkend Restauratie Bouwbedrijf Joop Geesinkweg 901,1096 AZ Amsterdam Telefoon: (020) 574 52 74 www.schakel-schrale.nl Ook gevestigd in Den Haag en Roermond Prins Bernhard f Cultuurfonds geeft cultuur de kans Het Prins Bernhard Cultuurfonds zet zich in voor cultuur en natuurbehoud. 2 Jaarlijks steunen we bijna 4.000 projecten op grote en kleine schaal. Denk aan muziek, toneel, beeldende kunst, letterkunde, natuur en monumentenzorg. Naar welke vorm fj van cultuur gaat uw interesse uit? Als u donateur wordt, steunt u daarmee .E de cultuur die u raakt. Donateur bent u al vanaf 3,- per maand of 25,- per jaar. to Word nu donateur: ga naar www.cultuurfonds.nl februari 2009 Heemschut 21 Geef, word donateur!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 23