Veelal lagen buitenplaatsen en landgoederen in eikaars nabijheid, soms ook in de nabijheid van de kastelen van de adel. Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten, 1717. Tuin en huis na modernisering. Analysetekening van buitenplaats Vreden- burg in Beemster Holland. De Beemster was een ontworpen geometrisch landschap met waterwegen, wegen en een raster van boerderijen. Sommige daarvan werden aangepast tot landgoed en andere werden direct buitenplaats of landgoed, zoals Vredenburg. Deze buitenplaats van de Amsterdamse koopman Frank Alewijn kreeg een vierkante vorm, vergelijkbaar met de vorm van de kavels van de polderstruetuur. Het raster van de polder werd hiermee doorgezet in de buitenplaats zelf. Dit werd ook wel gedaan met boerderijen of hofsteden, die als lusthof werden aangepast. Deze landgoederen behielden hun agrarische grondslag en werden meestal het hele jaar door bewoond. Veelal waren ze ook groter dan buitenplaatsen. Kastelen De oude adellijke kastelen kregen vergelijkbare tuinen en het versterkte huis werd veranderd in een woonhuis, zoals kasteel Duivenvoorde (1226) in Voorschoten. Het middendeel van het huis was oorspronkelijk een mottekas- teel. De tuin heeft vele verschillende vormen gehad. De oorspronkelijke tuin en het huis waren aangelegd op de net iets hoger gelegen strandwallen. Twee wegen langs het kasteel verbonden de twee naastgelegen strandwallen met elkaar. Rond 1717 werd de tuin verbreed met nog een strook land aan beide kanten en verloor het zijn langwerpige karakter van een veenpolderslag en kreeg het een meer vierkant karakter. In delen die net buiten de strandwal lagen kwamen de waterelementen als vijvers en fonteinen. Rond (grotere) steden ontstonden zo groepen van buitenplaatsen en landgoederen, zoals rond het stadhouderlijk hof van Den Haag en rond handelssteden als Amsterdam. Andere gebieden met buitenplaatsen in Zuid-Holland waren de Oude Rijn, de duinen bij Oostvoorne en rond Rotterdam, Dordrecht en Gorinchem. Veelal lagen buitenplaatsen en landgoederen in eikaars nabijheid, soms ook in de nabijheid van de kastelen van de adel. Ze waren met de stad verbonden met waterwegen, wegen en zichtlijnen. Onderzoek naar buitenplaatsen moet daarom niet alleen op de schaal van de buitenplaats zelf gebeuren. De structuur van de naastgelegen buitenplaatsen en het omliggende en onderliggende landschap moet worden meegenomen in de analyse. Vanwege de verstedelijkingsdruk in Zuid- Holland en de vele buitenplaatsen is de provincie al enige tijd bezig deze laatste goed te beschermen. In 2006 en 2007 zijn de provincies Noord- en Zuid-Holland en de regio's Kennemerland en Holland Rijnland begonnen met het Belvedèreproject Landgoe deren Verbinden. Dit is bedoeld om de buitens in de kustzone meer aandacht te geven. Vista landschapsarchitecten uit Amsterdam en de leerstoel Landschapsarchitectuur van de TU Delft ontwikkelden samen een inventarisatie van alle huidige en gewezen buitenplaatsen en landgoederen in dit gebied en stelden een typologie vast op basis van de landschappelijke ligging. Naast een onderzoek kwam er ook een visie op het gebied met allerlei projecten om de buitenplaatsen een goede plek te geven en de samenhang te versterken. Daarnaast gaf de provincie OKRa landschapsar chitecten en de stichting Particuliere Histo rische buitenplaatsen (PHB) de opdracht om een rapport te maken dat in december 2007 uitkwam met de titel; 'Ruimtelijke kwaliteit kastelen en historische buitenplaatsen Zuid Holland'. Deze onderzoeken resulteerden in een amendement van de provinciale VVD, breed gedragen door veel andere fracties, waarin wordt gesteld dat de omgeving van een buiten plaats specifiek beschermd moet worden. Regels Hoe bescherm je de omgeving en de belang rijkste ruimtelijke elementen van elke buiten- 18 Heemschut februari 2009 FjTctwo i'lu.mjiuiiup >ni|i^

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 20