Sjaak de Keijzer - In veel Neder landse steden spant men zich in om gedempte grachten weer te openen. Heel vaak op initiatief van bewo ners. Zo ook in Gouda. Ter lering ende vermaak' schets ik in dit artikel de huidige stand van zaken. Medio dit jaar zal in een tweede artikel melding worden gemaakt van het resultaat tot dan. HET NONNENWATER ligt in het westelijk deel van de historische binnenstad van Gouda, het Raamgebied. De gracht is in 1961 gedempt. Veel grachten in de stad waren al eerder gedempt. De grachten op de Raam en het Non nenwater, die in eikaars verlengde liggen, als laatste. Over de Raam moest een doorgaande verkeersroute komen. Dat leidde ook in de jaren Zeventig al tot veel bewonersverzet. De ver- keersdroom van de gemeente verdween in de ijskast. Plannen voor de buurt veranderen van bedrijfshuisvesting naar sociale woningbouw. In 1979 werd de hele Goudse binnenstad aan gewezen als beschermd stadsgezicht. Burgerinitiatief Juist in het Raamgebied liggen grote ontwikke lingsterreinen. Jaren van leegstand en tijdelijk parkeergebruik leidde tot verpaupering. Dat alles heeft in het Raamgebied diepe sporen achtergelaten, waardoor het gebied niet echt meer bij de historische binnenstad hoort. De belangenorganisatie 'Platform Binnenstad West' heeft in 2001/2002 bewerkstelligd dat door de gemeente een stedenbouwkundige visie voor de binnenstad werd opgesteld. Inclusief het terugbrengen van grachten, zoals de Raam en het Nonnenwater. In 1999 was al op initiatief van het Platform het Nonnenwater als gracht opgenomen in het masterplan voor de nieuwbouw op de Bolwerk- loeatie. Nu, tien jaar later, is de gracht uit dat project gehaald. Het Platform geeft niet op en wil deze gracht als project onderbrengen in een breder ontwikkelingsproces. Particulieren hebben een fonds opgericht ter ondersteuning van het beleid van de gemeente. Voor Gouda een uniek burgerinitiatief. Duurder Door de eisen van het Eloogheemraadschap moet de gracht doorgetrokken worden over de Verlorenkost naar de Turfsingel. Mooi, maar wel veel duurder. Het Platform heeft zelf een nieuwe planopzet gemaakt en doorrekening van experts heeft aangetoond dat een besparing van 1 mil joen euro tot de mogelijkheden behoort. De buit is nog niet binnen. Het Platform Binnenstad bezoekt de raadsfracties, houdt contact met de pers, praat met het hoogheem raadschap, organiseert debatten en vergroot zo het maatschappelijk draagvlak voor de komst van een gracht. Is 'gebiedsontwikkeling' in plaats van 'project ontwikkeling' de oplossing? Burgers grijpen deze nieuwe denkwijze aan en onderzoeken of gebiedsontwikkeling een handvat kan bieden om de terugkeer van de gracht te realiseren. Van de resultaten hiervan brengen wij u in een volgend artikel op de hoogte. Het weer terugbrengen van deze gracht kan worden beschouwd als de logische afronding van een gemeentelijk besluitvormingsproces. Het is een nieuwe start, met nieuw vertrouwen in de toekomst waarin de cultuurhistorische waarden weer uitgangspunt zijn. 5. de Keijzer is een von de initiatiefnemers van het Platform Binnenstad. februari 2009 Heemschut 15 Het Nonnenwater in Gouda, 1955. Nog met de gracht als blikvanger. Een nieuwe gracht: Het Nonnenwater in Gouda

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 17