simply sgEgs ft* Zeerijp. De 14de eeuwse kerk van het Groningse Zeerijp heeft een bijzonder fotogeniek interieur. Foto uit De Groninger Cultuurschat Marsum. De kerk van het Groningse Marsum wordt tegenwoordig gedateerd omstreeks 1300. Het gebouw behoort toe aan de Stichting Oude Groninger Kerken. Foto uit De Groninger Cultuurschat Roomskatholieke Sint-Victorskerk te Obdam die in 1892 tot stand kwam naar ontwerp van A.C. Bleys (en overigens een in oorsprong middeleeuwse kerk verving), goeddeels 19de eeuwse kerken in Den Helder en de monumen tale Gereformeerde kerk te And ijk, een ontwerp van E. Reitsma. Verscheidenheid De architeetuumistoricus Peter Karstkarel richtte met zijn vrouw Klaske zijn blik op historische kerken in het kustgebied van Friesland, Groningen en Ostfriesland en de streken onmiddellijk ten Zuiden daarvan. In Alle Middeleeuwse Kerken Vun Hurlingen tot Wilhelmshaven, een uitgave van Noordboek te Leeuwarden, worden meer dan 400 kerken beknopt beschreven en door middel van kleurenfoto's voorgesteld. Veel aandacht is er voor interessante interieurelementen. De titel is in zoverre misleidend, dat ook een aantal na-middeleeuwse kerken wordt behandeld zoals de Noorderkerk te Groningen en de Neue Kirche te Emden (de samenstellers excuseren zich dat zij de interessante 19de eeuwse kerk in het Oostfriese Esens buiten beschouwing laten!). De gebruiker van dit boek maakt kennis met een uiterst boeiende verscheiden heid aan gebouwen. Bij wijze van voorbeelden noem ik de bescheiden kerken van het Friese Foudgum met de pastorie waar ooit Frangois HaverSchmidt alias Piet Paaltjens woonde, het Groningse Oldenzijl met zijn exquise koorpartij en het Oostfriese Dornum met zijn feestelijke adelsgalerijen, maar ook indrukwekkende stads kerken als die van Bolsward, Leeuwarden en de ruïneuze Grosse Kirche van Emden. Ik denk dat ik mij niet schuldig maak aan niet gerechtvaardigd regionaal patriottisme wan neer ik stel dat er geen andere Nederlandse provincie bestaat waar zoveel zorg en aandacht besteed wordt aan de historische kerken dan Groningen. Het was dan ook te verwachten dat recent enkele interessante boeken verschenen over de historische kerken in het Groningerland. Origineel is de wijze waarop de gebroeders Harm en Wim Plas rekenschap geven van hun bezoeken gedurende de periode 1992-2007 aan 134 kerken in de Groninger Ommelanden (alle buiten de historische kern van 'Stad'. Enkele gebouwen binnen de huidige gemeente Groningen krijgen wel aandacht, maar deze liggen binnen recent geannexeerd gebied), leder hoofdstuk in het rijk geïllustreerde Religieus Erfgoed in Groningen. Oude Kerken in de Ommelanden, een uitgave van Profiel te Bedum, begint met een impressie van een februari 2009 Heemschut 13 'e' me?' JE si#j^3fruaigvA Hn <..-i&iws& Mb** Rijke oogst boeken in Jaar Religieus Erfgoed

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 15