De komende tien jaar zullen meer dan duizend kerken de deuren moeten sluiten, dat zijn er honderd per jaar oftewel twee per week. Brigitte Linskens In de Nieuwe Kerk in Middelburg werd 18 december de feestelijke slotmani festatie gehouden van '2008 Jaar van het Religieus Erfgoed'. Wanneer een bepaalde categorie gebouwen wordt gekozen tot thema voor een heel jaar, gebeurt dat niet zomaar. Oegstgeest, Pauluskerk. Nu kerk en muziekschool. In 1931 gebouwd in een strakke variant van de Amsterdamse School, architect F.B. Jantzen. Sinds 2000 Rijksmonument. Na het samengaan van de protes tantse kerken in Oegstgeest was de Pauluskerk te veel. De Stichting Pauluskerk Oegst geest kocht de kerk voor één euro. Voor 400.000 euro (uit het onderhoudsbudget, een bijdrage van de gemeente Oegstgeest en een lening van het Triodoscultuurfonds) werd het gebouw geschikt gemaakt voor de Leidse muziekschool. Er kwamen nieuwe vloeren, verwarming, geluidsisolatie en toiletten. Op werkdagen is de Pauluskerk muziekschool. De kerkzaal wordt ook gebruikt voor concerten en theater voorstellingen en is sinds kort een officiële trouwlocatie. Op zondag kerkt hier de Volle Evangelie Gemeente. Niet voor niets vond in dit prachtvoor beeld van herbestemming de aftrap plaats van de prijsvraag Erfgoed op eigen benen, een initiatief van het VSBfonds. Foto Michiel Wijnberg ET BETEKENT NIET ALLEEN dat die gebouwen wat meer voor het voetlicht gebracht moeten worden, maar ook dat ze een 'bedreigde soort' vormen. Wat eerder het geval was met molens, kastelen, boerderijen en indu striële complexen, geldt sinds enige tijd en in toenemende mate ook voor kerkgebouwen. Veel kerkgebouwen zullen de komende decennia leeg komen te staan. Dit proces is niet van vandaag of gisteren, maar het tempo waarin dit plaatsvindt neemt ten gevolge van de secularisatie, de vergrijzing en het samengaan van kerkgenootschappen toe. Op dit moment zijn in Nederland nog ruim 8300 kerkgebouwen voor de eredienst in gebruik. De komende tien jaar zullen daarvan meer dan duizend de deuren moeten sluiten, dat zijn er honderd per jaar oftewel twee per week. Dit themajaar had twee doelstellingen. Aller eerst om de problematiek van leegkomende religieuze gebouwen en hun inventaris onder de aandacht van de maatschappij en de poli tiek te brengen zodat er draagvlak komt voor een duurzame toekomst van dit erfgoed. Het tweede doel was te komen tot een inventari satie van het probleem, om op basis daarvan een beleid te formuleren op grond waarvan actieplannen tot behoud ontwikkeld en uitge voerd kunnen worden. Door middel van publieksgerichte activiteiten werd afgelopen jaar in het gehele land aan dacht gevraagd voor dit bijzondere erfgoed. Op twee grote landelijke symposia werd ingegaan op de problemen rond het roerende en het onroerende religieuze erfgoed. Ook is het onderwerp op de institutionele agenda gekomen van de religieuze instellingen en van de eigenaren van religieuze gebouwen. De Rooms-Katholieke Kerk en de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) hebben onlangs aangegeven voortaan gemeenschappelijk op te trekken bij het behoud en het beheer van hun religieus erfgoed. Op 21 november werd in de Grote Kerk van Den Haag de Handreiking Religieus Erfgoed voor burgerlijke en kerkelijke gemeenten, een gemeenschappelijke uitgave van de Vereniging van Beheerders van Monumentale Kerkge bouwen in Nederland (VBMK) en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), gepresen teerd. Hierin zijn de verschillende visies, moge lijkheden en regelingen met betrekking tot de leegkomende kerkgebouwen gebundeld. De Handreiking pleit voor een proactieve opstel ling van gemeenten bij (dreigende) leegstand, geeft tips en bevat een concreet stappenplan. In Middelburg werd het Strategisch Plan Geloof in de toekomst! aangeboden aan de minister van Onderwijs Cultuur en Wetenschap (OCW). Het Strategisch Plan, geschreven door pro fessor dr. Nico Nelissen in opdracht van de Stichting 2008 Jaar Religieus Erfgoed, schetst een toekomst waarin veel religieuze gebouwen behouden kunnen blijven: bij voorkeur in hun februari 2009 Heemschut 9 Afsluiting 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2009 | | pagina 11