Heemschut Actief ZUID-HOLLAND P WIJ .WORDEN ALS UITZWIT VERKOCHT Leiderdorp, bij de Oude Rijn, voelen de bewoners zich als uitzicht verkocht door projectontwikkelaars. Foto OMD: Leiden Het landschap in het Oldambt. Foto Willem Friedrich Delfzijl, Magazijn van Oorlog, met daarachter het kantoor van Wagenborg in aanbouw. Foto Klaas Mulder Historisch erfgoed Zoeterwoude verdwijnt Zoeterwoude - Uitzicht is niet te koop. Het is een standaarduitdrukking om aan te geven dat actie voor behoud van een bepaald (vrij) uitzicht een verloren zaak is. Het is voor de bewoners langs de Oude Rijn in Leiderdorp, nabij de ophaalbrug over de Does, wel zuur dat hun uitzicht op 'karakteristieke' en 'in het dorp passende' bebouwing aan de overkant in Zoeterwoude gaat verdwijnen. Intussen siert uitgerekend hun directe omgeving de website en de verkoopfolders voor het grootschalige bouwplan. In de trant van 'Dit uitzicht kunt u kopen'. De aanvraag van Heemschut en de Stichting Comité Doesbrug te Leiderdorp voor rijksbe scherming van enkele objecten in Zoeterwoude is afgewezen. Bij die afwijzing werd een aantal panden door de rijksdienst wel 'karakteristiek' en 'in het dorp passend' genoemd. De gemeente Zoeterwoude is, zo lijkt het, in de greep van de projectontwikkelaar en steunt hem met een onzorgvuldige en warrige procedure. Terwijl met advertenties, folders en website de verkoop van de te bouwen appartementen is begonnen heeft onlangs de voorzienin- genrechter de door de gemeente verleende sloopvergunning van een aantal panden naar de prullenbak verwezen. De gemeente moet een nieuw besluit nemen met een nieuwe procedure. Eerder had ook al de commissie bezwaarschriften Heemschut en omwonenden in het gelijk gesteld. Sloop is nog niet nodig. Er is nog geen bouw vergunning verleend en er is ook nog geen ont heffing van het bestemmingsplan vastgesteld. Het lijkt erop dat gemeente en projectont wikkelaar de weg kiezen van het creëren van onomkeerbare feiten. Eerst slopen en dan zeggen dat het niet anders meer kan. Positief over Amerikaanse ambassade Den Hoag - De gemeente Den Haag wil de Amerikaanse ambassade in Den Haag aan het Lange Voorhout voor de stad behouden, bij voorbeeld door er een museum in te huisvesten. Dat zegt de voor monumenten verantwoorde lijke wethouder Marnix Noorder (PvdA). Het is voor het eerst dat de gemeente zich uitspreekt over de toekomst van dit door Marcel Breuer ontworpen gebouw uit 1959. Aldus een bericht in de NRC Handelsblad van 12 september. De Bond van Nederlandse Architecten (BNA) en Heemschut Zuid-Holland hielden op 26 maart van dit jaar een manifestatie, 'Aan tafel met Breuer'. Er waren pleidooien en discussie voor behoud van het gebouw, maar ook argumenten om het karakteristieke gebouw te vervangen. Destijds hield Noorder zich in zijn toespraak nog op de vlakte. Het is bekend dat de gemeente Den Haag aanvankelijk andere plannen had voor de plek aan het Voorhout. Heemschut heeft het gebouw voorgedragen als gemeentelijk monument. Noorder denkt, dat het gebouw een goede kans maakt om te worden aangewezen als rijksmonument. Strijd rond Bergseplassen gaat door Rotterdam - Een jaar geleden konden wij u berichten dat, dankzij de vereniging Steden bouwkundig Wijkbehoud in Hillegersberg Schiebroek, Heemschut, en talrijke omwo nenden het plan voor massale bebouwing van de landtongen in de Bergseplassen bij Rot terdam van de baan was. Het thans ter visie gelegde aangepaste ontwerpbestemmingsplan voldoet echter nog niet aan de criteria van Heemschut. Te veel cultuurhistorische waarden van het gebied dreigen toch ten onder te gaan. Hoewel Rotterdam bij de Rijksoverheid voor dit gebied een aanvraag heeft ingediend tot beschermd stadsgezicht, wordt in het nieuwe plan daar weinig op vooruitgelopen. Naast een groot aantal concrete bezwaren is Heemschut van mening dat wijzigingsbevoegdheden - de bevoegdheid van burgemeester en wethouders om bepaalde aangegeven gebieden later te wij zigen ten behoeve van woondoeleinden - in zijn geheel niet thuishoren in een weloverwogen bestemmingsplan. De tekst van de gehele ingediende zienswijze is te lezen op de website www.Heemschut.nl bij Zuid-Holland. Ewout van der Dussen 4 Heemschut december 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 6