trieel ni ZUID-HOLLAND Apeldoorn, detail gevelsteen. Foto Marcvel Overbeek Leiden, watertoren. Archieffoto: Brigitte Linskens laten restaureren en het een nieuwe functie geven, waarbij men denkt aan de vestiging van studio's in het pand. Mogelijk zal op de begane- grondverdieping een buurtsuper worden gevestigd. Het kantoor is geplaatst op de lijst van gemeentelijke monumenten. De gevels worden verlevendigd door brede raampartijen en horizontale natuurstenen banden. In de gevels is een fraaie gedenksteen aangebracht met het wapen van Apeldoorn en het jaartal 1909, en een steen met het opschrift GASFABRIEK. Wehl: Op tweede Pinkersterdag 2008 werd het gerestaureerde complex van de stoomtim- merfabriek in Wehl (Gelderse Achterhoek) in gebruik genomen met een familiereünie van de familie Damen. Theodorus Damen was in 1908 de grondlegger van de stoomtimmerfabriek, gelegen aan de Stationsweg in Wehl. Deze ves tigingsplaats werd gekozen vanwege de trans portmogelijkheden: het gezaagde hout kon per trein naar Limburg worden vervoerd, waar het in de mijnen werd gebruikt als stuthout voor de mijngangen. De stoomtimmerfabriek is aan de buitenzijde opgetrokken in baksteen, voorzien van sierkantelen en borstweringen, met daarin opgenomen de naam van de fabriek. Het woonhuis is in dezelfde stijl gebouwd naast de fabriek. In het interieur van de timmerfa briek is nog een oude verticale ijzeren zaag- raam aanwezig, dat af en toe in gebruik is voor het zagen van boomstammen. Het restauratie plan is opgezet door een nazaat van Theodorus Damen. De stoomtimmerfabriek is een zeldzaam gaaf voorbeeld van een industriële houtzagerij uit het begin van de twintigste eeuw. Leiden: Voor veel buiten bedrijf geraakte water torens wordt naarstig naar een zinvolle her bestemming gezocht. Dat dit niet makkelijk is, vloeit voort uit de bijzondere vorm en functie van de watertoren, en de ambtelijke belem meringen die gelden voor het geven van een andere bestemming aan zo'n toren. Ook voor de Leidse watertoren wordt al vele jaren gezocht naar een zinvol nieuw gebruik. De gemeente Leiden wil het rijksmonument verkopen aan de hoogste bieder. De Leidse watertoren is bijzonder, omdat deze als een van de eerste van ons land is opge trokken in gewapend beton. De toren dateert uit 1908, de constructie werd uitgevoerd door de Hollandsehe Maatschappij tot het uitvoeren van werken in gewapend beton. Een ontwerp wedstrijd, uitgeschreven door het Rijnlands Architecten Platform (RAP) (zie Heemschut juni 2008, pag 15) werd gewonnen door architect Pieter van Swieten uit Leiden. In zijn ontwerp krijgt de toren een horecafunctie. De muren tussen het betonskelet worden deels vervangen door glas, zodat de watertoren een transpa rante uitstraling krijgt. Stolwijk: De restauratie van de uit 1800 date rende Stolwijker sluis bij Gouda gaat (voorlopig) niet door. Voor de restauratie was een subsidie aangevraagd van 1,3 miljoen euro bij de Rijks dienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM). De aanvraag werd door de RACM onlangs afgewezen. Al in 2006 hebben diverse belanghebbenden, het Hoogheemraadschap van Sehieland en de Krimpenerwaard, de landinrichtingscommissie, de stad Gouda en de provincie Zuid-Holland een intentieverklaring getekend voor het nood zakelijke herstel van de verwaarloosde sluis. Nu het subsidieverzoek is afgewezen door de RACM is er volgens het Hoogheemraadschap, de eigenaar van de sluis maar een optie: het slopen van het sluiseomplex en daarvoor in de plaats een dijkliehaam opwerpen. Deze operatie is noodzakelijk om de veiligheid te garanderen van de inwoners van de Krimpenerwaard. De Historische Vereniging Die Goude blijft zich verzetten tegen de sloopplannen, en stelt voor de sluis partieel te herstellen in afwachting van de totale restauratie. Sliedreeht: Het Stimuleringsfonds voor de Architectuur stelt een subsidie van ruim 56.000 beschikbaar voor het project Indu strieel Erfgoed in de Merwedezone, in het kader van de zogenaamde Belvedèreregeling. Aan deze subsidie verbindt het fonds de voorwaarde dat de ontwikkelingsprojecten in het gebied grondig worden onderzocht. Het project wordt uitgevoerd door de Stichting Groene Hart, in samenwerking met ingenieursbureau Oranje woud. Doel van het project is het behoud van panden, die kenmerkend zijn voor de indu striële geschiedenis van de Merwedezone, zoals scheepswerven, fabriekshallen, werkplaatsen, arbeiderswoningen en directievilla's. De Mer wedezone moet herkenbaar blijven als het land van Jan de Hartog en Hollands Glorie. Afgelopen jaren zijn in het kader van dit project diverse symposia in de Merwedezone gehouden. Verder is het industrieel erfgoed geïnventariseerd in het rapport 'Tussen dijk en rivier' en is het beleid van de diverse gemeenten in kaart gebracht. De resultaten van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 46