GRONINGEN OVERIJSSEL GELDERLAND Wierden, pompstation. Foto Marcel Overbeek Apeldoorn, kantoor gasfabriek. Foto Marcel Overbeek Seheemda: Een redding op het nippertje. Zo kan het besluit worden gezien van het ministerie van OCW om een kanjersubsidie toe te kennen van maar liefst vier miljoen euro voor de restauratie van de voormalige strokartonfabriek de Toekomst bij Seheemda in Groningen (zie Heemschut oktober 2008, pag 20). Sinds de fabriek in 1968 sloot verviel het tot de grootste industriële ruïne van Nederland. De Toekomst II uit 1908, ontworpen door de Groninger architect P.G.Cremer, zal nu worden hersteld. Te midden van de ruïnes staan nog diverse roestige oude machines, waaronder de originele stalen bolkokers, waarin het stro werd verwerkt tot pap. In ieder geval wordt een deel van de fabriek industriemuseum, gewijd aan de Groninger strokartonfabricage. Ook een recreatieve en een horeeavoorziening wordt niet uitgesloten. Tal van instellingen, waar onder de provincie Groningen, de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuur en Landschappen, de gemeente Seheemda en de Stichting Industrieel Erfgoed Noord-Nederland (SIEN-N) hebben zich jarenlang ingezet voor het behoud van dit unieke industriële erfgoed. Deventer: Aan de rand van oude industriewijk de Raambuurt in Deventer staat een oude ophaalbrug, de Raambrug. De brug vormde vanaf 1886 de verbinding tussen de pakhuizen aan het Pothoofd aan de IJssel en de bedrijven in de Raambuurt. De ijzeren ophaalbrug werd in februari 1945 verwoest door een bombar dement. In 1946 werd de brug provisorisch herbouwd door plaatsing van een sobere, smalle, ijzeren constructie. De Stichting Indu strieel Erfgoed Deventer (SIED) nam vorig jaar het initiatief om de verwaarloosde brug met de gemetselde landhoofden in ere te herstellen. Op basis van de archieftekeningen uit 1886 werd door ingenieursbureau Witteveen en Bos een replica van de oude brug ontworpen. De nieuwe brug in oude stijl is, als alles volgens schema is verlopen, dit najaar geplaatst op de in 2007 reeds gerestaureerde landhoofden. Ook de fraaie smeedijzeren relingen zullen worden hersteld. Wierden: Aan de Nijverdalsestraat in Wierden staat een vervallen waterpompstation, dat al jaren buiten bedrijf is. Het monumentale pompstation werd in 1893 gebouwd voor de drinkwatervoorziening van de gemeenten Almelo en Wierden. Het pompstation, een een- laags bakstenen loods in neorenaissancestijl, werd ontworpen door ir. H.P.N. Halbertsma. Deze architect ontwierp ook vele watertorens in Nederland. In 1928 werd het pompstation vervangen door een nieuw exemplaar, dat iets verderop werd gebouwd. Bij die gelegenheid zijn de dienstwoning en de schoorsteen van het oude pompstation afgebroken, en werden de machines verwijderd. Om het oude pompstation te redden, is een herbestemmingsplan ingediend bij de Euregio door drie Duitse gemeenten, de gemeente Wierden en het RIBO, het provinciale res tauratieopleidingsinstituut. In dit plan wordt uitgegaan van een restauratie, waarna beide pompstations een nieuwe, educatieve functie rondom het thema water krijgen. Hierbij wordt een link gelegd naar reeds bestaande projecten, zoals de oude watertoren van Delden, het Zoutmuseum in Delden en een zoutwinning bij de Duitse stad Rheine. Ook worden in het plan waterputten en watertorens in Twente betrokken. Om de exploitatie voor het pomp- stationprojeet rond te krijgen, wordt gedacht aan de vestiging van een theesehenkerij. Apeldoorn: De gemeentelijke gasfabriek in Apeldoorn is al lang geleden afgebroken. Toch herinnert een pand nog aan het gasverleden van de stad: het kantoorgebouw van de gas fabriek op de hoek van de Stationsstraat en de Beurtvaartstraat. Het monumentale kantoor gebouw werd in 1909 in opdracht van het Gemeentelijk Gasbedrijf gebouwd. In de jaren vijftig van de vorige eeuw is het pand uitgebreid in de stijl van de Delfse School. Het kantoor is een gaaf bewaard voorbeeld van een nutsgebouw uit het begin van de twintigste eeuw. Door de sanering en sloop van overbodige gasfabrieken zijn dit soort bedrijfsgebouwen uiterst zeldzaam geworden. Het Apeldoornse kantoor heeft de laatste jaren dienst gedaan als Slaapgebouw, een opvang centrum voor daklozen en verslaafden van de stichting Iriszorg. Sinds kort is woningbouwvereniging De Goede Woning eigenaar. Omdat het in een slechte staat van onderhoud verkeert, heeft De Goede Woning de vensters laten dichttimmeren. In 2009 wil de woningbouwvereniging het pand

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 45