Erfgoedexcursie Gea Schilte aan vooravond van tiende jaar vol evenementen Piet Arp - Heemschut zonder excursies, het is bijna ondenkbaar. Alweer voor het tiende jaar regelt Gea Schilte vanuit het landelijk bureau in het Amsterdamse Koren metershuis de Erfgoedexcursies van Heemschut. Voor 2009 staan er vier op het programma. Het centrum van Dordrecht, met zicht op het stadhuis. Foto: Gea Schilte 'We willen als landelijk Heemschut niet concur reren met de provinciale excursies. Vandaar dat we voor 2009 vier evenementen op stapel hebben gezet', zegt Schilte. 'Verspreid door het jaar en over het land.' Daarmee is het aantal excursies per jaar iets gedaald. Dit is een van de gevolgen van het schrappen, in 2006, van een rijkssubsidie op het exeursiebeleid van Heemschut. Voorop staat voor Schilte, dat de excursies kwalitatief goed in elkaar zitten en diepgang hebben. De tarieven zijn nog altijd laag. Schilte zal komend jaar al voorbereidingen treffen voor de programmering in 2011, het jaar waarin Heemschut honderd wordt. Voor dit jubileum staan extra festiviteiten op het programma. Begin maart 2009 wordt alvast het historisch gevoel van de Heemsehutleden aangesproken met een bezoek aan Dordrecht, de oudste stad van Holland, waar de Dordtse Synode het protestantisme in de Nederlanden volwassen maakte. In 2009 wordt de 500ste geboortedag van Johannes Calvijn herdacht. In Dordrecht staan meer dan duizend rijks- en gemeente lijke monumenten, zodat hier zeker ook in het winterseizoen, na de lezing, meer dan genoeg te zien is. AVvL De tweede Erfgoedexeursie, onder voorbehoud op zaterdag 16 mei, is in Zwolle, de stad van staatshervormer Thorbecke. Daar wordt dan 's ochtends de Algemene Vergadering van Leden van Heemschut gehouden, en na de lunch volgt een exeursieprogramma met naar keus de bin nenstad of de buitengebieden. De IJsseldelta en de IJsselvallei zijn bijzonder, in de binnen stad spreekt het Spinhuis tot te verbeelding. 'Zwolle is bij uitstek een stad die landelijk veel publiciteit heeft gekregen en daardoor in de belangstelling staat.' Na de zomervakantie, tegen eind augustus 2009, wil Schilte een Erfgoedexeursie houden bij Kasteel Waardenburg in Gelderland. 'Dit is een van de laatste kastelen waaraan nog groot restauratiewerk wordt verricht. Rond die tijd is de restauratie van het kasteel achter de rug. Dat maakt het voor ons een bezoek waard.' Omstreeks november tot slot wil Schilte aan haken bij een van de monumentale thema's van komend jaar, het Jaar van de Tradities. Zij denkt in dit verband aan een bezoek aan het Konink lijk Paleis op de Dam in Amsterdam, of wellicht wordt het een bezoek aan het stadje Doesburg. 'Zoals altijd is een deel van de excursies en zijn de precieze data nog onder voorbehoud. Pas na verloop van tijd staat het exeursieprogramma definitief vast.' 36 Heemschut december 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 38