Laatste Nieuws Westergasfabriek in Amsterdam foto: Pim van Gelder Het beginpunt: de rode poort bij tankstation De Forten, langs de A12 tussen Utrecht en Arnhem. Foto: Limes Nederland Nieuw leven voor oude gebouwen 2 De tweede Amsterdamse campagne Nieuw Leven voor Oude Gebouwen heeft tot doel om samengaan van traditie en vernieuwing door hergebruik van oude gebouwen te stimuleren. Amsterdammers kunnen tot februari leeg staande of leegkomende gebouwen, waarvan zij vinden dat die voor behoud en hergebruik in aanmerking komen melden op de site www.nieuwlevenvooroudegebouwen.nl. Ook kunnen daar nieuwe functies en nieuwe bestemmingen worden aangegeven, omdat daarmee de kans op behoud alleen maar toe neemt. Het hoeft bij de meldingen niet alleen om afzonderlijke gebouwen te gaan. Het kan ook gaan om een groep gebouwen of een samen hangend complex. Het terrein van de voorma lige Westergasfabriek in Amsterdam is daar een mooi voorbeeld van. Of de wijk Jeruzalem, een project uit de campagne van 2007. Die blijft dankzij acties vanuit de buurt grotendeels behouden als typerend stedenbouw kundig beeld uit de periode van de wederopbouw. De eerste fase in deze campagne, tot februari 2009, bestaat uit een inventarisatie. Uit de aanmeldingen wordt door het Atelier van Bouwmeesters een selectie gemaakt van gebouwen, waarvoor herbestemming een reële optie is. Tussen april en juni 2009 wordt deze selectie in een campagne voorgelegd aan het (Amsterdamse) publiek, dat via de site een stem kan uitbrengen op een gebouw of gebied met hun voorkeur. Op deze website staan aankondigingen van bij eenkomsten, workshops of expertmeetings over thema's rond hergebruik en herbestemming De tweede campagne wordt georganiseerd door de stichting Agora Europa en het Atelier van Bouwmeesters. Heemschut verliest strijd om Britannia De slechte staat van hotel Britannia in Vlis- singen, gebouwd in de wederopbouwtijd, is nu voor de minister reden dit complex niet aan te wijzen als monument. Ook verbouwingen uit de afgelopen jaren spelen een rol in de onverwachte afwijzing. Er zou al te veel van het oorspronkelijke ontwerp verloren zijn gegaan voor een zinvol herstel. Heemschut bestrijdt dit: bij een bouwkun dige inspectie twee jaar geleden verkeerden betonskelet en de bijzondere mozaïeken nog in goede staat. Eerdere aanpassingen zijn, meent Heemschut, omkeerbaar. Restauratie en algeheel herstel zouden uitvoer baar zijn tegen een geringer bedrag dan sloop en nieuwbouw zouden vergen. Voor Heemschut geldt, dat in eerste instantie een tijdelijke rijks- beseherming nodig is, tot er overeenstemming is bereikt met de eigenaar. Rijksbeseherming past echter niet meer in het beleid van RACM, blijkt daar bij navraag. Gemeenten zouden de beschermende taak namelijk goed kunnen en willen overnemen. Daarmee zou Britannia het eerste slachtoffer van het nieuwe beleid worden. Hotel Britannia geldt in elk geval niet meer als topmonument, als gevolg van de laatste verbouwingen. De gemeente verleende toestemming voor die ingrepen. Gebouw Britannia in Vlissingen, zoals het er een jaar of wat geleden bij stond. Het verval is duidelijk zichtbaar. Archieffoto: Willem Heijbroek 34 Heemschut december 2008 kam ~m '"C TV"'-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 36