r Foto: Hans Bollebakker Nieuwe directeur RACM Op 1 december treedt Cees van 't Veen (53) aan als directeur van de Rijksdienst voor Arche ologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM). Van 't Veen was nauw betrokken bij de verzelfstandiging van de rijksmusea, en was vervolgens Directeur Cultureel Erfgoed van het ministerie van OCW. Van 1998 tot 2001 was hij plaatsvervangend Secretaris Generaal van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). Vanaf 2001 was hij directeur van het Fries Museum en het Keramiekmuseum Prineessehof in Leeuwarden. Handreiking religieus erfgoed restauratie en herbestemming gaan gepaard met grote investeringen, die maar ten dele gedekt worden door subsidies en meestal niet gedekt kunnen worden uit de toekom stige exploitatie. Om te voorkomen dat deze monumentale gebouwen verdwijnen wil deze Handreiking direct betrokkenen, beleidsmakers en besluitvormers op gemeentelijk niveau en iedereen die religieus erfgoed een warm hart toedraagt informeren over de urgentie. De Handreiking bevat een stappenplan. Klooster Maharishi mag niet gesloopt worden De Vereniging van Beheerders van Monu mentale Kerkgebouwen in Nederland (VBMK) organiseerde 21 november in de Grote Kerk Den Haag een Ontmoetingsdag voor alle partijen die betrokken zijn bij het behoud en beheer van monumentale kerkgebouwen en voor iedereen die betrokken is bij religieus erfgoed. Hier werd het eerste exemplaar van de Handreiking Religieus Erfgoed voor burgerlijke en kerke lijke gemeenten aangeboden aan Judith van Kranendonk. Zij is DG van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Deze handreiking is een initiatief van de VBMK en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Diverse deskundigen benaderen vanuit verschillende invalshoeken en vanuit hun eigen expertise de problematiek van dreigende leegstand en sloop van kerkgebouwen. De publicatie toont mogelijkheden van hergebruik en herbestemming. Naar verwachting sluiten de komende tien jaar duizend kerken: twee per week. Alleen al in Den Haag wordt binnen afzienbare tijd bij zo'n zestig kerken nagedacht over behoud, sloop of (gedeeltelijke) herbestemming. Hierbij zijn zaken van belang zoals welk gebruik de eige naar acceptabel vindt, wat de monumentale en stedenbouwkundige waarde van het gebouw is en welke functies zouden passen. Onderhoud, Klooster Sint Ludwig te Vlodrop (Limburg) blijft rijksmonument en mag niet afgebroken worden. Dat stelt minister Plasterk. Het klooster werd de laatste decennia ernstig bedreigd, er waren voortdurend sloopplannen. Heemschut heeft zich steeds tegen sloop verzet. Minister Ronald Plasterk van Cultuur heeft in oktober de gemeente Roerdalen en de stichting MERU, eigenaar van het terrein en het klooster, schriftelijk op de hoogte gesteld van de monu mentale status van Sankt Ludwig. De minister volgt daarmee een advies van de Raad voor Cultuur. De stichting MERU wil het klooster slopen om ruimte te maken voor nieuwbouw. De stichting MERU is de organisatie van de onlangs overleden Indiase wijsgeer Maharishi. Deze had zich in het klooster gevestigd, maar was ontevreden over het complex. De ingang lag niet naar het oosten en het klooster is niet volledig gebouwd met natuurlijke materialen. Daarmee voldoet het niet aan de principes van zijn leer. Afbreken, vond Maharishi en een nieuw gebouw laten neerzetten. De Raad van State en de gemeente Roerdalen staken er een stokje voor. En nu dus ook minister Plasterk. Heemschut heeft zich jarenlang ingezet voor behoud van het complex uit 1909. december 2008 Heemschut 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 35