Brigitte Linskens - Greet Roosjen voert al sinds 1981 niet alleen het beheer over het zilver- en koperwerk van de Sint-Getrudiskathedraal aan het Willemplantsoen in Utrecht, maar ook over het kerkelijke textiel. Een gesprek met deze negenentaehtigjarige over het plisseren of vouwen van liturgische gewaden en het bewaren van een vak. DE SINT-GETRUDISKATHEDRAAL is de zetel van de Oud-Katholieke aartsbisschop. Het gebouw werd tussen 1912 en 1914 naar ontwerp van E.G. Wentick opgetrokken in neo- romaanse stijl. De Getrudis bezit een buitenge woon rijke collectie paramenten - liturgische kleding - en andere textilia. Dit fraaie bezit geeft een beeld van de geschiedenis van deze kerk en haar schenkers. Rol ïn eredienst Textiel speelt een belangrijke rol in de ere dienst. De gewaden geven duidelijk de functie aan van de persoon die in de viering voorgaat. Daarnaast dienen ze ook, evenals de overige aankleding van de kerk, de schoonheid van het ritueel. Veel kerken hebben een rijk bezit aan religieus textiel. Niet zelden werd een bijzon dere gebeurtenis in de kerk gevierd met de aanschaf van een in de liturgische kleuren van de dag uitgevoerd mooi, rijk met gouddraad en borduurwerk versierd ensemble. Dat bestaat uit een kazuifel (bovenkleed van een priester), een dalmatiek (bovenkleed met rechthoekig voor- en achterpand en halve mouwen die aan de onderkant open zijn), een tuniek (eveneens een bovenkleed), een koorkap (halfronde, cape- vormige mantel aan de hals gesloten met een koorkapsluiting en aan de achterzijde voorzien van een koorkapschild met een kwast) en een schoudervellum (lange, rechthoekige liturgische schouderdoek van versierde stof, gedragen door de priester bij het dragen van de monstrans in een processie). Er bestaan nog steeds ateliers waar op bestel ling paramenten worden gemaakt. Plisseren Mevrouw Roosjen (in januari wordt zij 90!) vertelt met grote kennis over de verschillende functies van de gewaden. Zij noemt zichzelf een ervaringsdeskundige, een autodidact. Door lezen en in de praktijk heeft zij haar kennis vergaard. Na het overlijden van de vrouw van bisschop Rintel werd aan haar gevraagd de representatieve taken in het bisschopshuis aan de Emmastraat in Utrecht op zich te nemen. Vijfentwintig jaar lang, tot 1979, het sterfjaar van de bisschop, zou mevrouw Roosjen de rol van gastvrouw combineren met een baan als verpleegkundige in het academisch ziekenhuis in Utrecht. Met veel vreugde kijkt zij terug naar die tijd. Zij regelde de ontvangsten en de reizen van de bisschop. Ook had zij de zorg voor de para menten en voor het kleden van de priesters. 'De heren zijn zo slordig', zegt mevrouw Roosjen glimlachend. 'Met hier een ruk en daar een pluk' liepen de heren er keurig bij. Ook deed zij de was en al het strijkwerk. Tegenwoordig gaan gewaden en altaarkleden naar de wasserij en wordt alles machinaal gestreken. Maar het vouwen gebeurt nog steeds door mevrouw Roosjen. In haar appar tement met uitzicht op de schuilkerk en de kathedraal wordt het plisseren of vouwen gedemonstreerd. Vaardig en met vaste hand plooit mevrouw Roosjen een met fraai kant versierde albe (lang linnen onderkleed met smalle mouwen). Eerst wordt de romp gevouwen en strak in een band gerold, daarna volgen de mouwen. Zo ingerold worden de gewaden in een kast bewaard. Geplooide alben worden tegenwoordig alleen nog bij bijzondere gelegenheden gedragen. Bewaren Mevrouw Roosjen benadrukt het belang van het op de juiste wijze bewaren van textilia: gewaden nooit in plastic verpakken of vouwen, liever oprollen met de goede kant naar binnen en opbergen in een credenskast (ladenkast voor het opbergen van paramenten in de sacristie) met legplanken. Na haar demonstratie toont zij met trots de videofilm die in opdracht van museum Catharij- neconvent over haar werk is gemaakt. Zo blijft haar ambacht van vouwen of plisseren van kerkelijk textiel zichtbaar en bewaard. M Literatuur M.J.IJ.W. Roosjen, Paramenten, oorsprong, gebruik en verzorging, Utrecht 2001 F. Smit e.a., Adiutorio Redemtoris, dr. Andreas Rinkel aartsbisschop van Utrecht 1889-1979, Zeist, 1987 Mieke van Zanten, Religieus erfgoed, geïllustreerd lexicon, Walburg Pers, 2008 Beheer en behoud van kerkelijk textiel, SKKN Utrecht, 2005 De Stichting Kerkelijk Kunstbezit (SKKN), Mariehoek 16-17, Utrecht inventariseert roerend erfgoed waaronder textilia en adviseert over beheer en behoud. info@skkn.nl www.skkn.nl december 2008 Heemschut 31 Plisseren van liturgische gewaden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 33