Door Jelsma voor de Clemenskerk in Hilversum. De kerk dateert uit 1914 en werd ontworpen door Jacobus van Gils. Foto Elganan Jelsma Wie; Door Jelsma woont in Hilversum en werd op 14 november 1957 geboren in 's Hertogen- boseh. Opleït Docente beeldende vorming met vervolgstudies op het gebied van onderwijs, beeldende kunst en de interreligieuze dialoog. Werl Freelance schrijf- en redactiewerk, naast vrijwilligerswerk en de zorg voor het gezin. Verdienste Door is sinds 2006 voorzitter van de Stichting Vrienden van de Clemenskerk in Hilversum en is momenteel dagelijks actief in de landelijke Task Force Toekomst Kerkge bouwen. KERKGEBOUWEN Voor een domineesdoehter is betrokkenheid bij kerkgebouwen misschien niet zo gek, maar voor mijzelf kwam die toch als een verrassing. Het begon met een kerk in mijn buurt die al tien jaar dichtgetimmerd was. Die verwaarloosde kerk riep bij mij de vraag op of kerkgebouwen in deze tijd niet op een nieuwe manier voor onze samenleving van betekenis kunnen zijn. Ik verdiepte me ook in de concrete problemen, op zoek naar een oplossing voor het behoud van het gebouw. Mijn betrokkenheid werd opgemerkt door Rob Wolters, die net bezig was met de oprichting van de Task Force Toekomst Kerkgebouwen. Ik werd gevraagd om daarin deel te nemen, maar ik wist nog niet in welke mate dat me in beslag zou nemen. De omvang van het vraagstuk bleek enorm; in de komende tien jaar zullen in ons land ongeveer duizend tot 1500 kerkge bouwen worden gesloten, ofwel zeker twee per week! Het zijn stuk voor stuk fraaie, bijzondere bouwwerken. Veel naoorlogse, die direct in hun voortbestaan worden bedreigd. Het is dus echt een maatschappelijk vraagstuk dat om overleg en studie vraagt en om nieuw beleid. Dit Jaar van het Religieus Erfgoed is nog maar het begin. Ik ben verliefd geworden op de diversiteit van de religieuze gebouwen in Nederland, de schoonheid en de verhalen er omheen. Die maken veel zichtbaar over de ontwikkeling van geloof en religies in Nederland. Het meest nauw betrokken ben ik bij de Clemenskerk in Hilversum, voluit de St. Clemens Maria Hofbauer. De kerk is genoemd naar de patroon heilige voor hopeloze zaken. In die naam ligt zowel het vraagstuk als de uitdaging besloten. Het is een prachtig bouwwerk, een Rijksmonu ment, in een buurt waar grote behoefte is aan een mooi, sfeervol en toegankelijk monument, bijvoorbeeld voor koor- en muziekuitvoeringen. Door de goede akoestiek leent het gebouw zich daar erg goed voor. Er zijn diverse pogingen ondernomen om het een nieuwe toekomst te geven, maar de kerk staat er nog altijd treurig bij. Restauratiesubsidie werd afgewezen en het bisdom Haarlem wil nog niet instemmen met 'profaan' hergebruik. Dat mooie maatschappelijke oplossingen voor het behoud van religieus erfgoed, zoals de Clemenskerk, worden bemoeilijkt door de ker kelijke organisaties zelf, die de voorkeur geven aan sloop boven hergebruik. Ik vind dat een gebrek aan respect voor schoonheid, historie en maatschappelijk belang van dat erfgoed en een kwalijk verlies van kansen voor iedereen. Het werkelijke probleem is dat veel kerken zich vijandig opstellen ten opzichte van de moderne cultuur en andersdenkenden, in plaats van zich ervoor open te stellen en de waarde te erkennen. Dat vind ik echt een maatschappelijk drama. Het vormt in feite de grondslag van het hele vraagstuk rond het behoud van religieus erfgoed. Proberen de bedreigde Clemenskerk te kopen voor maatschappelijk gebruik. En bisschop Punt van het bisdom Haarlem smeken om daar in Godsnaam zijn toestemming voor te verlenen. Anne Marie ten Cate 28 Heemschut december 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 30