Eerste leskaarten monumentenreeks voor Staatssecretaris van Onderwijs Andere bankrekening Heemschut is van de Postbank overgestapt naar de Rabobank, de contributie dus uitsluitend overmaken naar dat nieuwe nummer: rekening 1462.53.388 t.n.v. Bond Heemschut, Amsterdam onder ver melding van uw lidmaatschapnummer. Staatssecretaris Van Bijsterveldt (midden) ontvangt de eerste leskaarten van RACM en Heemschut. Foto Chris Booms aandacht. Ook het rijk toont grote belangstel ling. Zo is eind november overleg geweest met het ministerie. Dat ook daar beweging zit in de bescherming van cultureel erfgoed blijkt uit de toelichting die dr. Jan de Jong, de projectleider Modernise ring Monumentenzorg (MoMo) van het minis terie van OCW 's middags gaf op de voorlopige uitkomsten van het project. Eveneens eind november zou de minister, Ronald Plasterk, zijn visie geven op MoMo. Een behandeling in de Tweede Kamer staat gepland voor maart 2009. Dat er veel meer mogelijk is dan alleen bescher ming via monumentenlijsten is nog weinig bekend, merkte De Jong het afgelopen jaar met de MoMo-werkgroepen. Nederland tekende al omstreeks 1990 het Verdrag van Grenada. Dat schrijft voor dat geen enkel bouwwerk vogelvrij kan zijn. Eerst moet grondig onderzocht zijn hoe een gebouw of complex is te hergebruiken, voordat sloop als laatste optie in beeld komt. Bijna niemand kent die richtlijn, die eenzelfde toepassing kan krijgen als die uit het uitzonder lijk succesvolle Verdrag van Malta om archeolo gisch erfgoed te beschermen. OP 21 OKTOBER ontving Staatssecretaris van Onderwijs Marja van Bijsterveldt-Vliegenthart uit handen van Karei Loeff (Eleemschut) en Letty Spieker (RACM) de eerste kaarten uit de Eleemschut-RACM Monumentenreeks. De leskaarten zijn speciaal ontwikkeld voor de laatste klassen van het basisonderwijs en de eerste klassen van het voortgezet onderwijs. Ze sluiten aan op de vensters van de Canon van Nederland en worden daarom ook 'luiken' genoemd. De eerste kaart biedt uiterst toegankelijke informatie over monumenten: wat is een monument, welke typen zijn er, wat moeten we doen om monumenten te behouden. De tweede kaart gaat specifiek over buitenplaatsen. Deze kaart sluit aan op het Canonvenster 'Het rijke leven in de 18de eeuw'. Van Bijsterveldt: 'Ik ben heel blij met dit mooie en nuttige materiaal voor het onderwijs. Monumenten en cultuurlandschappen zijn zo kenmerkend voor ons land' De monumentenluiken zijn een unieke samenwerking tussen overheid en particulier initiatief. Loeff: 'Bij de ontwikkeling hebben we heel plezierig samengewerkt. Olga Faber, senior medewerker van de RACM, Joop Roo- zeboom van Joy Productions en Cees Hageman van Erfgoed Nederland hebben een geweldige inhoudelijke bijdrage geleverd. Voor de leskaart over buitenplaatsen konden we rekenen op de medewerking van Gelders Landschap/Geldersche Kastelen'. Eleemschut is bij de ontwikkeling van meer kaarten in de reeks afhanke lijk van subsidie- en sponsorbijdragen. De leskaarten zijn te bestellen via www.hcemschut.nl december 2008 Heemschut 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 29