Provinciaal steunpunt monumentenzorg Sn Een eerste, kleine stap in de modernisering van de monumen tenzorg (het landelijke MoMo-project) is, dat de provincies sinds dit najaar optreden als kennisbank voor (kleinere) gemeenten met monumenten. De provincies moeten de gemeenten met hun deskundigheid ondersteunen, is de opzet. Ze kijken uit naar hun nieuwe taak. Het trappenhuis uit de jaren Dertig van het provinciehuis in Zeeland. Het is gesloopt om plaats te maken voor een noodzakelijke liftinstal- latie. In de afweging waar de lift met de minste schade in het monumentale pand kon worden geplaatst bleef uiteindelijk deze trap over. Foto: provincie Zeeland DE OVEREENKOMST tussen RACM en provincies werd in oktober getekend. Taken en geld gaan van RACM naar de afzon derlijke provincies. De Zeeuws gedeputeerde cultureel erfgoed Harry van Waveren, die namens de samenwerkende provincies spreekt, plaatst direct een kanttekening. 'Je kunt als provinciebestuurder niet op de stoel van de gemeente gaan zitten. Wat wij zullen doen is het bieden van ondersteuning, het leveren van deskundigheid. Gemeenten met veel monumenten binnen hun grenzen hebben die deskundigheid wel. Bij de kleine monumenten gemeente kun je die kennis niet verwachten. Voor die gemeenten zijn we een vraagbaak.' En niet meer dan dat. Een eigenwijze gemeente kan gewoon de eigen koers blijven uitzetten. Harry van Waveren. Foto: Anda van Riet Het provinciale steunpunt neemt niet de verantwoordelijkheid over van de zorg voor het cultureel erfgoed. Ondersteuning vanuit de provincies is echter wel wenselijk, omdat in de praktijk steeds nadrukkelijker het monument in zijn omgeving wordt bezien. 'En waarin is de provincie gespecialiseerd? Precies, in omge vingsbeleid. Zo kunnen we bijdragen aan het behoud van monumenten, of helpen zoeken naar goede, nieuwe functies.' Zorgen Te vaak worden objecten nog los gezien van hun omgeving. Dan is een pand wel, maar de bijzondere, bijbehorende tuin niet beschermd. Juist daar moeten en kunnen we iets aan doen.' Een andere zorg die bij de start met de provin ciale steunpunten de kop op steekt, is hoe er voldoende geschikte functies bij een herbe stemming verzonnen kunnen worden. 'Niet elke voormalige fabriekshal of oude kerk leent zich voor een zoveelste culturele bestemming.' Waar de gedeputeerde voor pleit is om ruim de tijd te nemen een nieuwe functie voor een vrijkomend gebouw of complex te zoeken. 'En we moeten nagaan wat waardevol is aan het monument, we hebben er veel. Als we zo veel in stand moeten houden moeten we ook selectief 24 Heemschut december 2008 Hulp voor de kleine monumentengemeente

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 26