Tiffany Fuhler - Duurzaamheid en monumentenzorg gaat lang niet altijd goed samen. Van de iconen van het verleden verlangen we hedendaagse prestaties. Daar wringt nadrukkelijk de schoen. Raam- en gevelisolatie stuiten op bezwaren van monumentenzorg, terwijl energiezuinige installaties - op het eerste gezicht - niet goed zijn in te passen in kwetsbare, historische interieurs of in de oorspronkelijke bouwkundige opzet. Het gaat om de optelsom van het best haal bare, blijkt uit het Handboek DuMo. WANNEER WE DE BESTAANDE instru menten en oplossingen voor duurzaam bouwen zonder meer zouden toepassen bij monumenten en andere historisch waardevolle gebouwen, dan is dit conflict tussen duur zaamheid en behoud van monumentwaarden er ook echt. Dat komt doordat de huidige instrumenten voor duurzaam bouwen niet zijn toegesneden op passend beheer van monu mentale gebouwen. Maatregelen voor behoud van cultuurwaarden van monumenten zijn vaak zelfs tegenstrijdig met duurzaamheidseisen uit het Bouwbesluit. Maar tegelijkertijd blijken er ook tal van oplossingen mogelijk te zijn voor duurzame èn monumentvriendelijke maatre gelen. Die oplossingen hebben als gemeen schappelijk kenmerk dat de juiste balans tussen het treffen van maatregelen ten behoeve van duurzaamheidsverbetering en ingrijpen ten behoeve van behoud van cultuurwaarden wordt gevonden. DuMo profiel Die goede balans tussen Duurzaamheid (Du) en Monumentenbelangen (Mo) is nu te bepalen met gebruikmaking van het Elandboek Duur zame Monumentenzorg en het bijbehorende, digitale, indicatieve DuMo-rekenmodel. Dit rekenmodel is een afgeleide van GreenCalc+, een instrument waarmee gebouwen en ensem bles beoordeeld worden op hun duurzaamheid. Onderdeel van het rekenmodel is daarnaast Handboek Duurzame Monumentenzorg verschijnt in opdracht van de RACM en het ministerie van VROM bij SBR Kenniscentrum voor de Bouw, Rotterdam. Onder redactie van Evert Jan Nusselder, Monumentenzorg, Huub van de Ven, RACM, Michiel Haas en Birgit Dulski (Nederlands Instituut voor Bouwbiologie en Ecologie NIBE. 242 pagina's, gebonden, ISBN 978-90-5367-484-0, prijs 125. Warmtepompinstallatie in een van de gewelfde kelder ruimten van Slot Loevestein, Poederoijen. Achteraan tegen de wand de grijze elektra scha kelkast, in het midden twee pompen voor de installatie. Rechts het rode condensatievat waarin de eindtemperatuur op voorraad is. Het rode ronde vat is het expansievat van de cv installatie. Foto: EJN Detail van eerste en tweede verdieping van de achter-uitbouw van land huis Pavia,in Zeist. Enkel beglaasde, oorspronkelijke ramen met weer functioneel gemaakte zonnerakken. Op de zolder rechts is het linker raam vervangen door een houten rooster ten behoeve van de luchtbehandelingsin stallatie. Foto: EJN De Vergulde Schoe aan de St. Jorisstraat in Middelburg te midden van huur panden, alle in oor= sprong van laat-mid- deleeuwse herkomst met langskappen tussen brandgevels. Foto: EJN 18 Heemschut december 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 20