m tk i mm I Voor binnenhuisarchitect Jac van den Bosch vormde het interieur van de salon en het kantoor één onlosmakelijk geheel. De wand bespanning is ontworpen door Theo Nieuwenhuis. Vloer, wanden, betimmering en cassetteplafond zijn ontworpen door Van den Bosch. Links het interieur in de opslag bij Schermerhorn. Foto's: Willem Schermerhorn nieuwe eigenaren, bij wie het interieur van Jae. van den Boseh niet in de smaak viel. Dat kon dus zonder problemen gesloopt worden. Wegens enerzijds de door de vorige staatsse cretaris Medy van der Laan ingestelde Beleids regel Aanwijzing Beschermde Monumenten 2007, en anderzijds de noodzakelijke snelheid van handelen was een aanvraag voor een rijks- beseherming ook geheel onmogelijk. Dankzij het snelle ingrijpen van antieke schouwenspeei- alist Willem Schermerhorn te Haarlem kon het gelukkig nog wel zorgvuldig worden ontman teld. Een aantal musea is inmiddels benaderd voor een herplaatsing. Helaas kampen deze met groeiende collecties, overvolle depots en de daaruit voortvloeiende acquisitiestops. Het uitgenomen Van den Bosch-interieur bestaat uit twee vertrekken: een salon en een kantoor. De salon is voorzien van een maho niehouten betimmering met rijk snijwerk, een groenmarmeren schoorsteenmantel, een door Theo Nieuwenhuis ontworpen wandbespanning en een houten cassetteplafond, gemaakt van gepolijste kurkplaten. Het kantoor is voorzien van een eikenhouten betimmering versierd met rijk snijwerk, compleet met een hangend koperen gordijn voor de radiator, een ingebouwde bank en kastenwand. Van den Bosch heeft over dit Overveense interieur een artikel geschreven, dat met zwart-wit foto's in 1915 is gepubliceerd in het tijdschrift Onze Kunst (zie voor meer informatie de tentoonstellingscatalogus Jac.van den Bosch 1868-1948, Drents Museum Assen en Kempen- land, Eindhoven 1987). Kunstnijverheid Van den Bosch was een ontwerper van meubi lair, tapijten, tegels, kachels, lampen en ander huisraad. Tevens heeft hij de interieurdecoraties ontworpen van café De Kroon aan het Rem- brandtplein te Amsterdam en van stations in Amersfoort, Beverwijk, Bloemendaal, Den Haag, Haarlem, IJmuiden, Kampen en Santpoort- Zuid. Van den Bosch was echter niet alleen een toonaangevend ontwerper, maar ook de stuwende kracht achter een aantal instellingen die probeerden de Nederlandse kunstnijverheid tot grote bloei te brengen. Samen met H.P. Ber- lage was Van den Bosch oprichter en directeur van de Amsterdamse woninginrichtingsfirma 't Binnenhuis. Daarnaast was hij bestuurslid van de V.A.N.K. (Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheids kunst) en heeft hij een groot aantal artikelen geschreven ter bevordering van de Nederlandse kunstnijverheid. Vele musea hebben het werk van Jac. van den Bosch opgenomen in hun collecties. Er is echter geen enkel van zijn interieurs bewaard gebleven, met uitzondering van dat in Overveen. (Het voormalig woonhuis van Jac. Van den Bosch, villa Sorgh-Vliet aan de Bloemendaalseweg 148 in Bloemendaal, werd in 1938 afgebroken wegens een wegverbreding.) Het is dus van groot belang om dit Van den Bosch-ensemble voor Nederland te behouden. Wanneer de musea terughoudend blijven in hun verwervingsbeleid, valt te vrezen dat dit interieur in zijn geheel naar het buitenland gaat, of wellicht in delen zal worden geveild. drs. J. Bohan is kunsthistoricakleuronder- zockcr, restaurator van decoratieve afwer kingen en historisch papierbehang. Geïnteresseerden in dit bijzondere interieur kunnen contact opnemen met Willem Schermerhorn, Korte Lakenstraat 22, 2011 ZD Haarlem, tel.: 023-5318517, email: info@schermerhorn.nl. december 2008 Heemschut 15 +MW*- - -f

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 17