IN 1865 OVERLEED Frederik Karei Theodoor baron van Isendoorn a Blois. Huis en goed waren toen al drie eeuwen ongestoord bezit van zijn familie en het kasteel was inmid dels een ware schatkamer geworden met een zeer bijzondere inventaris. In zijn testament bepaalde hij dat die inventaris zou toevallen aan zijn echtgenote, Charlotte baronesse van Oldeneel tot Oldenzeel. Zijn overige bezit viel toe aan andere erfgenamen. Er volgde een ingewikkelde erfeniskwestie en daarna de ver koop van het kasteel en de overige onroerende goederen. Het kasteel is vervolgens gewetensvol beheerd door twee opeenvolgende bezitters uit de familie Van Lynden en het Duitse echtpaar Cleve-Mollard. Met dien verstande, dat onder de eerste bezitter uit de familie Van Lynden werd opgeruimd wat overgebleven was van de inventaris van de slotkapel. Deze ver dween daarna spoorloos (de ruimte in kwestie is daarna opnieuw aangekleed, onder meer door de familie Cleve, met een uit Oldenburg afkomstig renaissance-epitaaf dat hier dus niet thuishoort). Toen de Vrienden der Geldersche Kasteelen het kasteel in bezit kregen was het geheel leeg. Het interieur bevatte alleen nog de familieportretten in de grote hal en enkele bovendeurstukken elders. Deze zijn gelukkig altijd als aard- en nagelvast beschouwd. De Vrienden zijn er evenwel in geslaagd opnieuw een luisterrijk interieur te creëren. Daarbij konden zij terugvallen op hun goede relatie met de Brantsen van de Zyp stichting, die zich het behoud van Gelderse familieportretten ten doel stelt. Belangrijker nog was de hulp van leden van de familie Van Oldeneel tot Oldenzeel, erfgenamen van de in 1881 overleden barones Charlotte. Mede door hun toedoen konden al in 1968 en 1978 belangrijke kunstschatten naar de Cannenburch terugkeren, zoals stijlmeubels, een kokosnootbeker met zilveren montuur uit omstreeks 1600 en het charmante portret van barones Charlotte door H. Windhausen. Naar België Eén van de erfgenamen vestigde zich in België, waar hij omstreeks 1900 in Gooik bij Brussel het kasteel Saffelberg liet bouwen. Zijn klein dochter Monigue Marie baronesse van Oldeneel tot Oldenzeel overleed in 2005. Het bleek dat zij de Koning Boudewijnstichting tot univer seel erfgenaam had benoemd. Deze besloot de inboedel van Saffelberg te doen veilen. Gewaarschuwd door de Nederlandse familie Van Oldeneel en steunend op eerder ver zamelde documentatie besloot 'Geldersche Kasteelen' te bieden op een aantal voorwerpen die aanwijsbaar van de Cannenburch afkom stig waren - omdat zij bij voorbeeld voorzien waren van het wapen-Van Isendoorn a Blois. Zo wist de Stichting in 2006 de hand te leggen op onder meer een indrukwekkende beuken houten wandtafel met marmeren blad, pendant van een exemplaar dat al in 1968 naar het kasteel was teruggekeerd, een 17de-eeuws crucifix, mogelijk afkomstig uit de slotkapel en wat tegenwoordig wordt aangeduid als een 'vaandel', in 1759 geborduurd door slotvrouwe Anna Margaretha van Isendoorn a Blois - van Renesse van Elderen. Deze aanwinsten zijn nog meer bijzonder, omdat archivalia bewaard zijn gebleven die het van sommige objecten mogelijk maakt 'de oorspronkelijke achttiende-eeuwse en latere negentiende-eeuwse plaatsing en functie in het interieur' vast te stellen. Zo heeft een zeer bijzonder huis opnieuw een deel van zijn oude glorie herkregen, i 1 P/7. Bosscher is redacteur van Heemschut Literatuur De gegevens voor dit artikel zijn grotendeels ontleend aan een artikel van Johan Carel Bierens de Haan en Jorien Jas in Arnhem de Genoeglijkste, kwartaaluitgave van het Arnhems Historisch Genoot schap Prodesse Conamur, jaargang 26, nummer 4, december 2006, p. 142-149. Geborduurd vaandel met de wapens Van Isen- doorn-van Renesse en Van Isendoorn, met tijdspreuk waarin het jaartal 1759 is verwerkt. Collectie Geldersche Kasteelen (kasteel Cannenburch, Vaassen). Soeplepel, zilver, met gegraveerd wapen Van Isendoorn-van Renesse en borstel met zilveren dekplaat, met gegraveerd wapen Van Isendoorn. Collectie geldersche Kasteelen (kasteel Cannenburch, Vaassen). Beukenhouten wandtafel met snijwerk in Lodewijk XlV-stijl en marmeren blad. Zuidelijke Nederlanden, eerste helft 18de eeuw. Collectie Geldersche Kasteelen (kasteel Cannenburch, Vaassen). december 2008 Heemschut 13 I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 15