Symposiumbundel schone, glimmende en onderhoudvrije vloeren? Chloor in het sop, dikke lagen was of lak vormen niet het antwoord op het schoonheids ideaal. Wat historische vloeren betreft moet dat roer nu volledig om. Te veel water is taboe, slechts zachte, onschadelijke natuurzepen zijn toegestaan en voor beschermlagen moet men huiverig zijn. Deze veroorzaken vaak meer schade dan dat ze goed doen. Is de historische waarde van een vloer eenmaal evident, dan is voorlichting over conservering, bescherming, onderhoud en reiniging halszaak. Veerle Meul, onder meer adviseur interieur bij de Monumentenwacht Vlaanderen en project medewerker bij RACM, hield een kraakhelder betoog in puur Vlaams over het belang van preventieve conservering. Uitgangspunt hierbij is de drie-eenheid: Voorkomen - Blokkeren - Reageren. Zand vormt een groot schademechanisme voor alle vloeren. Matten hebben een preventieve werking, maar alleen indien van voldoende kwaliteit en lengte èn regelmatig geklopt. Andere schades worden veroorzaakt door te hoge relatieve vochtigheid, verkeerde schoon maakproducten, vlekken door plantpotten of een roestende prullenbak en kapstok. Ook een foute toepassing van beschermkleden of afzet ting veroorzaakt schade op bijvoorbeeld de overgang van kleed naar vloer. Op het gebied van voorlichting volgt de Vlaamse monumentenwacht de Engelse onder zoeken op de voet. De National Trust, in menig opzicht een pionier, gaf al jaren geleden een bijbel over Good housekeeping uit. Het is zaak voorlichting te geven, een verantwoord en toegesneden schoonmaakplan op te stellen en vooral regelmatige inspectie op naleving uit te voeren. Veerle Meuls bijdrage in de bundel over de dagelijkse zorg en preventief onderhoud van vloeren is vooral bestemd voor bewoners en beheerders van historische panden. Bij het vragenkwartier na afloop werd dan ook geop perd deze bijdragen snel te bewerken tot een brochure. Sinds jaar en dag geeft de RACM brochures uit. Ze zijn verschenen over natuur steen, houten vloeren, terrazzovloeren en over keramische vloertegels. In deze serie Techniek zou een dergelijke brochure een welkome aanvulling zijn. De Monumentenwacht Vlaanderen beschikt al sedert 2007 over de brochure 'Onderhoud van natuursteenvloeren'. Vloerverwarming Niet alleen in de voordracht van Hendrik Jan Tolboom, natuursteenspecialist bij RACM, maar ook na afloop tijdens het vragenkwartier, werd het probleem van de zerkenvloer in kerken ter sprake gebracht. Is daar geen algemeen protocol voor te maken, was de dringende vraag uit het publiek. Vloerverwarming is de grote boosdoener, aldus Tolboom en absoluut niet de enige oplossing. Er zijn inmiddels goede alternatieven. Waarom gaat dan nog steeds menig kerkvloer volledig op de schop, kan men zich afvragen. Waarbij bovendien ook nog eens het archeo logische bodemarchief danig verstoord of in zijn geheel verwijderd wordt! De arm van de Rijksdienst reikt blijkbaar nog niet ver genoeg. Voorlichting en uitwisseling van kennis en ervaring moeten op een hoger plan komen. In de wereld van de restauratie zijn onwetendheid en onvoldoende kennis nog steeds een gegeven. Toch draagt iedere steen bij om de aandacht voor het met voeten getreden erfgoed te vergroten. Drs A.M. ten Cate is architectuur- en bouw- historieus. Zij is adviseur van de redactie van Heemschut. De uitgave Over de vloer; met voeten getreden erfgoed werd door Jan van 't Hof, dagvoorzitter en hoofd van de afdeling onderzoek en instandhouding van de RACM, aangeboden aan de heer S. van Hoogstraten, directeur van de Carnegie Foundation. Qua formaat en inhoud kan de publicatie gezien worden als een wel kome voortzetting van het Jaarboek Monumentenzorg. In een twintigtal bijdragen wordt het thema vloer vanuit verschillende invalshoeken benaderd. Het bevat bijdragen met historische voorbeelden, resultaten van onderzoek, voorbeelden van weloverwogen restauraties, informatie over productieprocessen, bedrijfs vloeren, vloeren in stallen en koetshuizen, 'modernistische' hygiënische vloeren (zeil, linoleum en varianten), en de toepassing van vloerverwarming in monumen tale gebouwen. Vooral het grote aantal afbeeldingen en de voorlichtende werking daarvan is van onschatbare waarde. Volgend jaar zal het thema van het Instand houdingssymposium stucwerk zijn. Over de vloer; met voeten getreden erfgoed; eindredactie Eloy Kodeweij. Een uitgave van Waanders b.v. Zwolle in samenwerking met de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurland schap en Monumenten, Zeist/Amersfoort. ISBN 978 90 400 8561 1. 424 p. Prijs 24,95. 10 Heemschut december 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 12