Bronnen De vloer is een essentieel gebouwonderdeel met een functionele taak. 'Als bouwkundig element is de vloer, samen met een eventuele ondersteuning als een balklaag, de letterlijke drager van alle activiteiten in een gebouw' stelt Koldeweij in zijn inleiding. De vloer is daarmee in alle opzichten het meest kwetsbare interi eurelement en is niet alleen onderhevig aan modegrillen, maar vooral aan slijtage. Als informatiebron voor het theoretische kader dienen onder meer zeven pronkpoppenhuizen uit de 17de en 18de eeuw, waarin de tijd let terlijk heeft stilgestaan. Zij geven een indicatie welk type vloer in welk vertrek in welke periode toegepast werd. Andere belangrijke bronnen zijn archieven, schilderijen, prenten en oude foto's. Behalve het herkennen van de historische waarde, het type en de manier van toepassing, is het belangrijk meer te weten over de pro ductie, restauratie en het herstel, onderhoud en schoonmaak. Door onwetendheid, maar ook uit winstbejag worden nog steeds waardevolle vloeren verwijderd. Op websites als e-bay is een levendige handel in oude bouwmaterialen gaande. Niet meer schuren Pol Bruijs, adviseur en meubelrestaurator, vertelde over historische parketvloeren, de restauratie en het onderhoud ervan. Hij toonde een verontrustende afbeelding van een berg plankjes; een verwijderde en niet gedocumen teerde vloer. Onbruikbaar. Niet alleen voor het decoratieve patroon is documentatie belangrijk, maar ook voor het verloop van de slijtage. Het machinaal schuren van houten vloeren, vooral van tapis- en mozaïekparket, is uit den boze, waarschuwt Bruijs. Een dergelijk parket is dun en de warmte van de machine is boven dien slecht voor de lijmhuishouding. Zowel bij houten vloeren als bij tegelvloeren veroorzaken niveauverschillen, zoals uitstekende delen of missende tegels, vaak schade. Een ontbrekende tegel kan men beter direct opvullen, al is het maar tijdelijk. Helaas ontbreekt de bijdrage van Bruijs over houten vloeren en herstel in de symposiumbundel. En niet meer boenen De vloer doen staat voor boenen, zegt de dikke Van Dale. Met als logisch vervolg dat men van de vloer kan eten. Willen wij niet allemaal Haarlem, Teylers Museum. In een van de woonhuizen behorend tot Teylers Museum ligt in de lange smalle gang van het achterhuis deze vloer in blokpatroon van hardstenen en witmarmeren tegels. Midden 18de eeuw. Foto: Ten Cate Et Van der Wiele Op het symposium was ook aandacht voor moderne, zogenaamde hygiënische vloeren. Deze vaak intensief belopen vloeren moesten sterk en onderhouds- vriendelijk zijn. De vloer van colovinyl-tegels werd aangebracht bij de her inrichting van het voormalige 16de-eeuwse Groote- of Heilig Geestgasthuis. Deventer, Openbare leeszaal en bibliotheek. Foto: Ronald Stenvert. december 2008 Heemschut 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 11