Tiende Instandhoudingssymposium RACM met als thema vloeren Het fenomeen vloer is al zo oud als de mens die onder dak komt. Bij conservering en restauratie binnen de zorg om ons culturele erfgoed heeft de vloer tot op heden weinig aandacht gekregen. De belangrijkste oorzaken zijn onwetendheid en gebrek aan kennis bij beheerders en uitvoer ders. Daar komt verandering in. ONGEVEER 350 mensen kwamen op 8 oktober bijeen in de nieuwbouw van de Academie voor Internationaal Recht bij het Vredespaleis. Het thema vloer stond centraal en werd vanuit verschillende invalshoeken belicht. Vooral de begeleidende publicatie 'Over de vloer; met voeten getreden erfgoed' is een mooie aanzet het hiaat in kennis aan te vullen. Tijdens de lunch konden de deelnemers de enorme rijkdom in het interieur van het Vredes paleis, waaronder de prachtige mozaïekvloeren, bezichtigen. Eloy Koldeweij, specialist interieurs bij de RACM en initiator van het symposium, liet ons weten hoe weinig we van vloeren weten. Een luttel aantal publicaties - bij de goeduitge- ruste bibliotheek van de rijksdienst slechts een boekerij van 30 centimeter - is er sedert 1995 verschenen. Hij toonde hoe zorgvuldig, maar ook hoe onzorgvuldig er vaak met historische vloeren wordt omgegaan. De afbeelding van een op afstandbestuurde hoogwerker met rups banden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bracht de zaal in beroering. Breukelen, Kasteel Nijenrode, beschadiging van de vloer door het jarenlang schuren van het zand onder een mat. Is zelfs het visgraat motief van de mat te herkennen? Foto: RACM, Taco Hermans Haarlem Paviljoen Welgelegen. Middenge deelte van de parketvloer in de muzieksalon met toepassing van verschillende houtsoorten in een waaier patroon. Foto: Architectenbureau Verlaan Et Bouwstra 8 Heemschut december 2008 Met 350 man over de vloer in Vredespaleis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 10