Gelderland De Dreijenborch in Wage- ningen, na de verplaatsing van de campus bedreigd. Foto Roel Veelders In het voormalige Bonifaci- usklooster in 's-Heerenberg komen zorgappartementen. Foto Ria Koning De provinciale commissie meent, dat de over heid de woningcorporaties aan moet spreken op hun verantwoordelijkheid bij het beheer van erfgoed, zoals in Vreewijk. Die beheerstaak moet als onderdeel van de regelgeving vast worden gelegd, temeer omdat daarmee ook in het Europees recht de bijzondere positie van de corporaties verduidelijkt wordt. Dit zijn maatschappelijke ondernemingen, niet louter marktorganisaties. Zo'n beheerstaak sluit aan bij het streven van de minister van Wonen, Werken en Integratie om oudere buurten te revitaliseren. 'Wellicht kunt u minister Vogelaar er op attenderen ook hieraan aandacht te schenken', besluit Heemschut. Ewout van der Dussen Gaat de 'Dreijenborch' echt verdwijnen? Wageningen -De Wageningen Universiteit en Researchcentrum (WUR) heeft de campus ver plaatst naar het gebied De Born. Dat gebeurde officieel op 4 september vorig jaar met de opening door koningin Beatrix van de nieuwe campus en het Forumgebouw. Een heuglijk feit met een keerzijde: want wat gebeurt er met de ontruimde gebouwen en terreinen? Wordt het verkoop, verhuur of sloop? Wat is besehermens- waardig, wat niet? Vragen, die de architectuur-, stedenbouwkun dige en cultuurhistorische waarden behelzen. In 2003 liet de gemeente een studie over deze aspecten verrichten door het bureau STOA. Het (nu) oude universiteitsterrein ligt ten oosten van de kern van Wageningen en beslaat een ruim gebied, waarin de gebouwen solitair in het groen zijn geplaatst. Deze gebouwen vertonen elk een bouwstijl die representatief is voor de groeifasen van de universiteit vanaf de oprich ting tot in het recente verleden. Zo werd in 1952 de nieuwe studierichting Landbouwhuis- houdkunde opgericht, dat gevestigd werd in een nieuw gebouw waarvoor het architecten bureau Van Tijen, Boom en Posno de opdracht kreeg. Dit bureau ontwierp in 1959 een eigentijds en functionalistisch gebouw dat als een topwerk van Van Tijen wordt beschouwd en als een bijzonder voorbeeld van de wederopbouw- arehiteetuur. Het gebouw kreeg de naam 'De Dreijenborch' en heeft geen beschermde status. Verontrust door sloopgeruehten voelde de plaatselijke vereniging Wageningen Monumen taal (WM) zich op de openingsdag genoodzaakt het bestuur van de WUR schriftelijk veertien gebouwen en objecten onder de aandacht te brengen met het verzoek deze als waardevol te handhaven. Deze pro-aetieve daad werd gevolgd door het verzoek van Wageningen Monumentaal aan B Et W van Wageningen om in eerste instantie vijf gebouwen, waaronder 'De Dreijenborch', aan te merken als beschermd gemeentelijk monument. Het mocht niet baten; minder waardevolle gebouwen in Wageningen kregen eerder wel een beschermde status, 'De Dreijenborch' niet. De sloopaanvraag was een kwestie van tijd. Die kwam 13 februari. De roep om behoud was groot. Er werd een Platform De Dreijen gevormd; de Monumenteneommissie adviseerde de gemeente ongevraagd het gebouw aan te wijzen als gemeentelijk monument; WM en Heemschut dienden zienswijzen in voor behoud en tevens het verzoek om een spoedprocedure tot gemeentelijk monument te starten. Toch hebben B Et W eind april de sloopvergunning verleend, ondanks de mogelijkheid om tijdens de (sloop)aanvraagtermijn het pand aan te wijzen als beschermd monument. Sanctio neerden B Et W met deze sloopvergunning de voortgang van afbraak van geziehtbepalende gebouwen die provinciaal en nationaal van belang zijn? De toekomst zal het leren. Heemschut vindt 'De Dreijenborch' van grote waarde en heeft het gebouw op de eigen lijst van waardevolle wederopbouwmonumenten geplaatst die inmiddels aan minister Plasterk is aangeboden. Hoopvol is dat nog geen der sloopaanvragen is uitgevoerd en nieuwe ont wikkelingen nog steeds mogelijk zijn. Bestemming voor klooster 's-Heerenberg - Een succesverhaal is de herbestemming van het voormalige Bonifaeius- klooster, beter bekend als Gouden Handen in 's- Heerenberg. Het rijksmonument dat al zo'n acht jaar leeg staat, krijgt een nieuwe bestemming, waarvoor provincie en gemeente Montferland elk 580.000 euro subsidie beschikbaar hebben gesteld. Eigenaar Woonzorg Nederland gaat 47 zorgappartementen realiseren. Aan de wens om het voormalige klooster in de regio te betrekken wordt voldaan met de plannen voor een restaurant en het particulier initiatief voor de aanleg van een kwaliteits wellnesscentrum. Proficiat dus. Ria Koning oktober 2008 Heemschut 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 9