L Voorwoord n I IB 30 Muziek in Leeuwenbergh 34 Leidse binding met keramiek Rubrieken 4 Heemschut Actief 24 Laatste nieuws 25 Om te bekijken 33 Erfgoedambacht 36 Erfgoedexcursie 38 Provinciale excursies 39 Verenigingsnieuws 40 Ledenaanbieding Gesmeerd duo f~T Leeuwenbergh aan het Utrechtse Servaasbol- werk gaat een nieuwe fase in het bestaan in nu het oorspronkelijke gasthuis (tijdelijk) verder gaat als muziekcentrum en onderdeel van Vredenburg. De eerste twee dagen van november staat de kleiwarenfabriek van de firma Gebr.Ginjaar in Leiderdorp open voor bezoekers. Een week lang staat keramiek centraal in de Leidse regio, waar al sinds de Middeleeuwen steenbakkerijen in bedrijf zijn. Overheid en particulier initiatief vormen in de ideale situatie een gesmeerd duo. De overheid is er voor de burgers, maar kan niet zonder burgers. En burgers kunnen nu eenmaal niet zonder een faciliterende overheid. Dat er regelmatig discussies zijn is logisch. Zeker als burgers verenigd zijn in belangengroeperingen. De politiek bepaalt, steeds vaker met de portemonnee in de hand, de agenda. Toch stelt de politiek ook dat de burger aan zet is. In een reportage over de wijk Vreewijk van Eenvandaag kwam een en ander duidelijk naar voren. De reportage was, en dat is bijzonder, gemaakt door onze minister van Cultuur, Ronald Plasterk. De keuze voor een niet beschermde wijk door een minister die meer portefeuilles beheert dan alleen monumenten zien wij als een positief signaal. Een ander goed signaal is dat regeringspartij CDA heeft gekozen om 50 miljoen euro extra te investeren in de restauratie van monu menten. Heemschut is hier zeer tevreden mee, maar de actie maakt ook duidelijk dat we naar een meer structureel budget moeten voor restauratie en herbestemming van monumenten. Maar er zijn meer zorgelijke ontwikkelingen. De rijksoverheid bezuinigt nog steeds op haar ambtenarenapparaat, wat leidt tot een rijksdienst die steeds beperkter is in haar mogelijkheden. Zo is recentelijk de adviesplieht van de RACM voor monumenten afge schaft. Gemeenten zijn nu aan zet, en de kwaliteit van gemeen telijke adviescommissies zal beter moeten worden geborgd. De voortekenen duiden op een verdere decentralisatie van de monu mentenzorg naar gemeenten en provincies. Veel - vooral kleinere - gemeenten hebben amper ambtelijke kennis en capaciteit om een goed vergunning- en handhavingsbeleid te voeren. Al met al dus grote reden tot zorg. Heemschut zet zich in om die zorg te uiten in allerlei colleges en doet voorstellen ter verbetering. Wat dat betreft is er nog veel werk te verzetten, maar wij zijn blij dat door veel instanties de stem van Heemschut opnieuw wordt gehoord, én gewaardeerd. Karei Loeff Algemeen direeteur oktober 2008 Heemschut 3 :/v -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 5