De Catharinakapel in Harderwijk. Foto Stadsmuseum Harderwijk Boerhaave en in 1735 de botanicus Carl Linnaeus. Het niet zo flatteuze rijmpje: Harderwijk een stad van negotie; daar verkoopt men bokking, blauwbessen en bullen van promotie is zeker niet op hen van toepassing... De universiteit was gevestigd in de Catharinakapel. De Franse tijd (eind 18e eeuw) bracht ontreddering in Harderwijk: een groot gedeelte van de vissersvloot werd gestolen, bronnen van bestaan waren er nauwelijks. Om deze reden werd in 1844 in Harder wijk het legeronderdeel gevestigd dat rekruten wierf voor de koloniën. Later werd dit het Koloniaal Werfdepot genoemd. Harderwijk werd overspoeld door jonge mannen die zich meldden voor de dienst. De stad werd berucht als het 'Gootgat van Europa', met onder meer vier officiële bordelen. In 1909 werd het werfdepot vervangen door twee bataljons infanterie. Harder wijk blijft tot 1996 garnizoenstad. In de Oranje-Nassaukazerne was van 1951 tot 1988 de Spionnenschool gevestigd: de School Militaire Inlichtingen Dienst. De aanleg van de Afsluitdijk (1932) en de inpoldering van grote delen van het IJsselmeer betekenden een inkrimping en later het geheel wegvallen van de visserij en de vishandel. Een eeuw geleden was Harderwijk nog een stad aan zee met een eigen vissersvloot. Toerisme Vanaf 1926 kwam het toerisme voorzichtig op gang met de Hol la nd- Veluwelijn, een veerdienst tussen Harderwijk en Amsterdam. Het Dolfi narium opende in 1965, eigenlijk een voortzetting van de zeeleeuwenshow van 'ome Piet' op het strand van Coen den Herder. Tussen 1970 en 1990 is een serie beeld bepalende panden uit de binnenstad gesloopt (het Piusziekenhuis, het mili tair hospitaal en het postkantoor). De schilderachtige binnenstad van Harderwijk is sinds 1996 geheel beschermd stadsgezicht. Het gemeen tebestuur van Harderwijk is inmiddels overtuigd van het 'goud' aan historisch erfgoed en heeft de Kwaliteitsslag Bin nenstad ingezet. G. Sehilte is coördinator publieks evenementen bij Heemschut Nogmaals de kapel. Foto Streekarchivariaat Noordwest-Veluwe Zaterdag 22 november Programma 13.30 uur: Ontvangst met koffie Hotel Baars, Smeepoortstraat 52. 14.00 uur: Aanvang programma Grote Kerk, Kerkplein 1, met welkomstwoord wethouder H.J. Schipper en lezing door Niek de Jong, voorzitter Oudheidkun dige Vereniging Herderewich: onstaan van Harderwijk als Hanzestad, 777 jaar Harderwijker stadshistorie in vogel vlucht. 14.45 uur: Orgelconcert. Organist Jaap Zwart is als vaste organist verbonden aan de Grote Kerk in Harderwijk. Uitgevoerd worden o.a. werken van J.S. Bach, Samuel de Lange, Mendelssohn- Bartholdy en Charles John Stanley. 15.15 uur: Begeleide Monumenten wandeling met diverse bezoeken, onder meer Stadsmuseum. 16.45 uur: Afsluiting met drankje. Aanmelden Tel. 020-622 52 92 of per e-mail info@ heemschut.nl, met opgave van naam, adres, telefoonnummer. Aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst en zijn definitief na ontvangst van het bedrag op reke ningnummer. 165 831 t.n.v. de Bond Heemschut te Amsterdam o.v.v. EE Harderwijk. Stadsmuur van Harderwijk met rondeel. Foto Stadsmuseum Harderwijk De Vischpoort. Foto Stadsmuseum Harderwijk Het oude stadhuis van Harderwijk. Foto Streekarchivariaat Noordwest- Veluwe U ontvangt bericht van bevestiging. Het dagprogramma ontvangt u ter plaatse. Kosten 22,50 p.p.; niet-leden 25,00 p.p. Route en adresgegevens vanaf het NS Station Harderwijk: rechtsaf, 1e links Stationslaan aan houden, gaat over in de Smeepoort straat, (wandeling 10 minuten). Hotel Baars ligt naast de Grote Kerk. Eigen vervoer: in de binnenstad zijn parkeer- gelegenheden. Deelnemers ontvangen de informatieve brochure "Veelkleurig Harderwijk", (uitgave van de Gemeente Harderwijk 2008). HARDERWIJK oktober 2008 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 39