Erfgoedexcursie Catharinakapel Erfgoedexcursie naar Harderwijk, zaterdag 22 november Grote Kerk Geo Sehilte - Het huidige Harderwijk is gegroeid uit het middeleeuwse Herderewieh. Al in 1231 kreeg Harderwijk stads- en marktrechten van de Gelderse graaf Otto II. De strategische ligging van de stad aan de noordrand van de Veluwe in het doorgangsgebied tussen Holland en de IJsselsteden, speelde daarin een belangrijk rol. De Erfgoedexeursie van Heemschut heeft zaterdag 22 november deze veelkleurige monumentenstad als bestemming. Als oude Hanzestad bezit De Catharinakapel is in 1502 gebouwd. Na de Reformatie - in Harderwijk in 1578 begonnen - werd het klooster in 1582 gesloten. In 1600 werd de kapel in gebruik genomen door het Gymna sium Velavicum, dat zich tot Gelderse Academie ontwikkelde. Na de sluiting van de universiteit in 1811 diende het gebouw o.a. als spinsehool, opslag plaats en bakkerij. In 1853, na herstel van de bisschoppelijke hiërarchie, werd de kapel weer ingericht voor de katho lieke eredienst. In de jaren 1911- 1913 leidde Jos Cuypers, de zoon van Pierre, een restauratie. In 1980 is de kapel opnieuw gerestaureerd, thans heeft zij een culturele functie. Het interieur van de Grote Kerk van Harderwijk en detail van de beschildering van de pilaren. Foto's Streekarchivariaat Noordwest-Veluwe De Grote Kerk - gedeeltelijk daterend uit de 14e eeuw - is een driebeukige basilica met een koor in laatgotische stijl, kapellen en straalkapellen. In 1578, tijdens de Reformatie, werd de kerk voor de protestantse eredienst ingericht. In de 18e eeuw raakte het gebouw steeds verder in verval. De toren stortte in 1797 in en het orgel en drie traveeën werden meegesleurd. In 1798 werd door geldgebrek voor het resterende deel van de kerk een nieuwe fagade gezet, uitgevoerd als een klokgevel in Lodewijk XVI stijl. Het verdwenen gedeelte van de kerk is in de bestrating van het plein aangegeven. In 1826 bouwden de gebroeders Batz een nieuw orgel. In 1968 werden op de gewelven belangrijke 16de eeuwse fresco's terug gevonden. Deze fresco's met bijbelse taferelen zijn door Ewolt van Delft en zijn dochter Agatha van Deventer in 1560-1562 aangebracht. De laatste restauratie is in 1980 afgerond. Harderwijk een rijke erfenis. Visserij en scheepvaart leidden tot economische bloei. Handelsverbin dingen werden tot in het Oostzeege bied onderhouden en een belangrijk exportartikel was laken. De plaatselijke machthebbers sloten overeenkomsten met andere steden ter bevordering van de handel. Waar verdiend wordt, wordt ook gevochten: verscheidene oorlogen werden uitgevochten. Desondanks waren de 14de en ook de 15de eeuw in Harderwijk een periode van bloei. Uit breiding vond plaats en, in 1315 verrees de Grote Kerk. Academie Begin 16e eeuw zette het verval in, mede veroorzaakt door oorlogen tussen keizer Karei V en de hertog van Gelre en de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648). De stad kreeg op aandringen van prins Maurits nieuwe verdedigingswerken, de Spaanse troepen konden de stad niet veroveren. In 1650/1651 kwam de nieuwe haven tot stand en de komst van een uni versiteit droeg bij aan de opbloei van Harderwijk. In 1648 werd de Latijnse School officieel verheven tot Gelderse Academie. Twee wereldberoemde geleerden promoveerden aan deze uni versiteit. In 1693 de medicus Herman 36 Heemschut oktober 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 38