Cloudia Thunnissen - De Leidse regio is van oudsher verbonden met keramiek. Langs de Oude Rijn rookten al sinds de Middeleeuwen steenbakkerijen. Rond 1900 streek hier ook een aantal pottenbakkers neer die kunstaardewerk vervaardigden. Genoeg reden om hier van 25 oktobertot 2 november de Week van de keramiek te vieren. IN LEIDERDORP (Doeslaan 32-38) staat de enige nog werkende kleiwarenfabriek van de regio, de firma Gebr Ginjaar. Op 1 en 2 november vormt dit bijzondere complex met zijn karakteristieke ovens en fabrieksschoor stenen het decor voor een gevarieerd pro gramma. De fabriek ligt sinds 1920 aan de Does, een kleine rivier die vijftig meter verderop in de Oude Rijn uitmondt. Ginjaar (oorspronkelijk aardewerkfabriek De Does) vervaardigt vooral grofkeramiek, aardewerk voor de bouw. Een belangrijk produet vormen, sinds het begin van de crisisjaren, de geglazuurde muurafdekken. Ginjaar is tegenwoordig het enige bedrijf in Nederland dat nog sehoorsteenpotten maakt. Tot 1966 stookte men met cokes, steenkolen en turf, daarna met aardgas. De firma specialiseert zich in restauratieopdraehten voor historisch grofkeramiek, onder meer voor Amsterdamse School-architeetuur. Alle producten worden gebakken in grote bakstenen ovenkamers met een gewelf. Voor elke stook wordt de toegang opnieuw dicht gemetseld. Het zijn 'overslaande vlamovens', sinds 1914/15 op de Nederlandse markt. Er wordt gestookt achter een muur in de oven, via natuurlijke trek bereikt het vuur de te bakken producten. De oudste schoorsteen begon te hellen en is met behulp van wiggen in 2007 rechtgezet en gerestaureerd. De gemetselde ovens, de rij draaischijven en andere details binnen, de stalen ramen aan de achterkant, de besehermende muurafdekken en natuurlijk de grote fabrieksschoorstenen maken het pand tot een levend voorbeeld van een kleiwarenfabriek uit begin vorige eeuw. Tijdens de openstelling op 1 en 2 november zijn er rondleidingen, zaterdagavond met kaarslicht. In de fabriek wordt op semi-ambachtelijke wijze gewerkt, want de aantallen zijn in veel gevallen klein, zeker bij restauraties. Ginjaar loopt echter wel voorop bij de levering van keramiek voor restauraties, zoals fraaie kammen voor 19de-eeuwse nokvorsten, pirons en gegla zuurde stenen voor art nouveau panden of muurafdekken voor de Amsterdamse School. Ook moderne architecten vinden hun weg naar de fabriek. Tijdens twee speciale exposities zijn de regio nale keramiekgesehiedenis van grofkeramiek én kunstaardewerk te zien. Rob Vermeulen toont een deel van zijn verzameling historische bakstenen, onder meer met merktekens, bed denstenen en speciale vormstenen. Verzamelaar Rob Sperna Weiland maakte een keuze uit zijn collectie kunstaardewerk; uiteraard van keramisten en fabrieken die in Katwijk, Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest hebben gewerkt. Te zien is fraai werk van Brouwer, Zaalberg en De Blanken, Sibbes, Holland(ia) en Cedo Nulli, Amphora, Kamerlingh Onnes en Katwijks aardewerk. De fabriek is tijdelijk werkterrein voor beel dend kunstenaar Adriaan Rees. Hij vervaardigt een kunstwerk van keramiek voor de nieuw bouwwijk Heerlijk Recht. De kunstenaar is 1 november aanwezig (onder voorbehoud). In de voormalige draaierij geeft een pottenbakker op beide dagen demonstraties. Op zondagmiddag 2 november taxatie van kunstaardewerk van pottenbakkers uit de periode 1890 - 1940. Informatie Voor meer nieuws over de Week van de keramiek zie de website: www.kunstgebouw.nl/keramiek en www.leiderdorp.nl oktober 2008 Heemschut 35 De fabriek van Ginjaar in Leiderdorp. Foto Claudia Thunissen Kunstaardewerk van De Blanken, Brouwer, Kamerlingh Onnes en Zaalberg (ontwerp Wensink). MiÜj - Omgeving Leiden heeft binding met keramiek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 37