Peter Donkersloot - In februari 2008 zijn in Utrecht in de Leeuwenbergh (de 'kleine zaal') de eerste concerten van Vredenburg Leeuwenbergh Muziek centrum gegeven. Het monument Leeuwenbergh aan het Servaasbolwerk in de binnenstad gaat daarmee een nieuwe fase van het veelbewogen bestaan in. Het gasthuis Leeuwenberg werd in 1567 gesticht uit de nalatenschap van de Utrechtse patriciërsdochter Agnes van Leeuwenbergh. De Leeuwenbergh is sinds de restauratie geschikt voor ontvangsten en recepties en culturele uitvoeringen als concerten. Een mooi voorbeeld van doordacht hergebruik. Foto Muziekcentrum Vredenburg Oorspronkelijk gebouwd ais zieken huis voor onder meer pestleiders, werd het in 1672 door de Fransen een aantal jaren gevorderd als militair hospitaal. In 1678 is er een grote brand. Alleen de muren blijven overeind, maar er vindt herbouw plaats. Onder dreiging van de Franse revolutie wordt Leeuwenbergh in 1793 een stadskazerne. In 1845 volgt verbouw tot een scheikundig laboratorium en vanaf 1908 ombouw tot een farmacologisch labora torium (de vervuilde grond heeft vorig jaar bij de verbouwing nog voor oponthoud en extra kosten gezorgd). Van 1930 tot 2004 is het een kerkgebouw van de Vrijzinnige Leeuwenbergh- gemeente. Iedere nieuwe bestemming geeft weer aanlei ding tot bouwkundige ingrepen: nieuwe entrees, bouw en afbraak van aanbouwsels, inbouwen en weer weghalen van een extra verdieping, verandering van raampartijen. Maar de robuuste basisstructuur is door alle tijden heen bewaard gebleven. Twee beuken, met elk een houten tongewelf, met puntdaken op de kopse kanten en een zakgoot daartussen die rusten op een reeks pijlers in de grote 'gasthuiszaal'Het hele gebouw is onderkelderd met een souterrain. Cultureel De kerkelijke gemeenschap, die in 1990 de eigendom van het gebouw had overgenomen van de gemeente, heeft kort na de eeuwwisse ling de moeilijke beslissing moeten nemen het gebouw te verkopen. De doorzettende vergrij zing en de hoge onderhoudslasten dwongen hiertoe. Zeer bezorgd over de op de loer lig gende projectontwikkelaars kreeg de makelaar de opdracht om niet de hoogste bieder te accepteren, maar de bieder wiens plannen het beste zouden passen bij een monumentale en culturele bestemming. Een aantal particulieren verenigd in de Stichting Vrienden van Leeuwenbergh kon zo december 2004 de nieuwe eigenaar worden van Leeuwenbergh met de doelstelling er een cultureel centrum van te maken. Een initiatief dat niet hoog genoeg op waarde geschat kan worden. In 2005 en 2006 vonden velen al hun weg naar de concerten, orkestrepetities, sym posia, workshops, lezingen, tentoonstellingen en ook huwelijken, uitvaarten en religieuze vieringen. Dat het gebouw hiervoor om goed te kunnen functioneren opnieuw een aantal fikse aanpassingen zou moeten ondergaan was de Stichting duidelijk. De plannenmakerij kwam in een stroomversnelling toen Muziekcentrum Vredenburg het oog liet vallen op Leeuwen bergh als alternatieve locatie voor de kleine zaal. Na intensieve onderhandelingen werd besloten het gebouw voor de duur van de bouw van het nieuwe Muziekpaleis aan de gemeente Utrecht te verhuren ten behoeve van Vredenburg. De verbouwing is uitgevoerd door Van Hoo- gevest Architecten en Jurriens Monumenten Onderhoud van mei 2007 tot februari 2008. De grootste aanpassingen aan het gebouw zijn de nieuwe entree en het souterrain. De huidige ingangspartij verdwijnt en krijgt op verzoek van Welstand en Monumenten een eigentijdse vormgeving. De nieuwe entree voert naar beneden het souterrain in. De vloer is hier 20 centimeter verlaagd om een betere stahoogte te krijgen en er is vloerverwarming aangebracht. Daar zijn de balie, de foyer en bar, garderobe en toiletten, twee artiestenverblijven en utilitaire ruimtes. Waterspoeling Aan de verlichting is veel zorg besteed. Vanuit 30 Heemschut oktober 2008 Tijdelijke zaalhuur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 32