Cultuurhistorisch waardevol landschap Middelburg door andere invulling behouden Willem Heijbroek - Het historische landschap bij Middelburg dreigde door onder meer de aanleg van een golfbaan letterlijk uit het stadsbeeld te verdwijnen. Een aantal belangen groepen, waaronder ook Heemschut Zeeland, kwam in het geweer. Nieuw overleg leverde resultaat op, terwijl de golfbaan er toch kan komen. Een volgende keer graag voordat de eerste klei wordt weggeschept een dergelijk overleg, vindt Heemschut. AN HET GEDEMPTE, eeuwenoude haven kanaal (Havenpolder) zijn in Middelburg altijd delen van de Westelijke Oude Havendijk en de Oostelijke Havendijk, nu Nieuwlandseweg, zichtbaar gebleven. Door de begroeiing is, ondanks plaatselijke ontgrondingen, de dijk als zichtlijn nog goed herkenbaar en men kan zelfs in de Mannezeese watergang met bruggetje een restant van de historische uitwateringssluis herkennen. Over de Westelijke Oude Havendijk loopt een fietspad, dat door inwoners van Nieuw- en Sint Joosland en omgeving intensief wordt gebruikt. Het overgrote deel van deze dijk met de omrin gende begroeiing is als beschermd cultuurland schap in het bestemmingsplan opgenomen. Het gedeelte van het havenkanaal direct bij de stad is echter niet meer als zodanig herkenbaar door de aanleg van de gemeentelijke begraafplaats en sportvelden. Aan de zuidoostkant van Middelburg wordt de nieuwe woonwijk Mortiere gebouwd, met daarlangs de nieuwe verbinding rijksweg N57 als randweg om Middelburg en een tunnel onder het Kanaal door Walcheren. Tussen dit gebied en het industrieterrein Arnestein is nu een golfbaan geprojecteerd, die aanvankelijk zonder vergunning werd aangelegd. Pas op het moment dat de Westelijke Oude Havendijk voor fietsers werd afgesloten en deze gedeeltelijk werd afgegraven kwam er protest. Conglomeraat Onder regie van Ed de Graaf van de Stichting Vrienden van Middelburg kwam een con glomeraat van belangengroepen, waaronder Heemschut in het geweer. De werkzaamheden werden stilgelegd. Inmiddels was een alter natief fietspad langs de golfbaan, evenwijdig aan de nieuwe N57 in de plannen opgenomen en zou het bestaande worden opgeheven. Bezwaren hiertegen werden niet ontvankelijk verklaard. De organisaties die zich hadden uitgesproken tegen het aantasten van de beschermde Westelijke Oude Havendijk werden door de gemeente Middelburg uiteindelijk uitgenodigd voor een gesprek. De eerste procedure betrof het bezwaar tegen de onttrekking van het fietspad en de tweede het bezwaar tegen de aanlegvergunning van de golfbaan op basis van de definitieve tekeningen van Burggolf. Ter voorbereiding op de tweede procedure vond op verzoek van de belangengroeperingen een gesprek plaats met de gemeente, Burggolf, de ingehuurde adviseur van de gemeente en De nieuwe inrichting van het gebied volgens projectontwikkelaar Burggolf. 28 Heemschut oktober 2008 Overleg redt oude Havenkanaal

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 30