Tot en met 4 januari 2009 Leven aan Romeinse Goudkust Met korting naar Nieuw Land Praetorium (ca 10 v C.) Kops Plateau te Nijmegen. Copyright pansa bv. Reconstructie Dr. ing. Kees Peterse; computertechniek Gerard Jonker. Coli.Museum Het Valkhof. 'Luxe en decadentie. Leven aan de Romeinse Goudkust.' Onder deze titel exposeert Museum Het Valkhof in Nijmegen tot en met 4 januari 2009 de leefstijl der Romeinse elite rond de golf van Napels (ondermeer Pompeii, Hereu- laneum, Stabiae). De organisatoren hebben een inzicht verruimende opvatting gekozen en wel de vraag: hoe leefde de Romeinse elite (ea 1% van de bevolking) in deze streek en was er verschil in leefstijl met de Romeinse elite in onze streken, meer in het bijzonder in Nijmegen en Neder-Germanië? Dat alles bezien in het licht van de 'verderfelijke zucht naar luxe' ondermeer af te meten aan criteria als de omvang van hun villa's, sculpturen in marmer en brons, muur schilderingen, vaatwerk, glas, lichaamsverzor ging en sierraden. Hoog op de statusladder scoorde het hebben van een privébad, dat op de tentoonstelling ook staat opgesteld - en wel compleet met boiler en stookplaats, tevens voorzien van vloerverwar ming. De Romeinen genoten niet zozeer van hun rijkdom, maar vooral van het feit dat anderen hen daaraan afmeetbare status toekenden. De architectuur in onze streken is op de tentoonstelling uitvoerig belicht met behulp van boeiende computerreeonstrueties van de Romeinse commandantswoning, het Praeto rium, bij Nijmegen en die van de villa Holzkuil in Kerkrade. De conclusie moet zijn dat er geen significant verschil in leefstijl werd gevonden tussen de Romeinse 'goudkust'elite, en die hier in de lage landen. Het geëxposeerd materiaal is van zeldzame kwaliteit en afkomstig uit de depots van het nationaal archeologisch museum in Napels en normalerwijs niet te zien. Dit is verder aangevuld met enkele collectiedelen van het Valkhofmuseum. Catalogus1 en tentoonstelling zijn subliem vorm gegeven.2 H. Bollebakker Tot de jaarwisseling kunnen de lezers van Heemschut met korting (van 25 proeent op de toegangsprijs van 7,50 voor volwas senen) naar het Nieuw Land Erfgoedcentrum in Lelystad, aan de Oostvaardersdijk 1 - 13. Daar zijn op dit moment twee exposities te bekijken. De vaste expositie 'Oer! De nieuwe steentijd in Flevoland' en de tijdelijke tentoonstelling 'Niet voor watjes! Arbei derskampen in de Noordoostpolder'. De eerste toont vondsten uit de jaren zestig in Swifterbant. Het aardewerk was van bewoners die 6000 jaar geleden Flevoland bevolkten. Het waren jagers en vissers, die ook aan landbouw deden. 'Niet voor watjes!" vertelt het verhaal van de ontginning van de Noordoostpolder onder erbarmelijke omstandigheden tijdens de oorlog. Er was nauwelijks bescherming tegen weersin vloeden en greppels en sloten werden met de hand gegraven. De korting wordt verleend bij het tonen van dit artikel in Heemschut. 1 Piras, S, Swinkels, L Ft Koster, A. (red); Luxe ft decadentieleven aan de Romeinse goudkust. Nijmegen 2008. Aut.var; Luxus und Dekadenz Römisches Leben am Golf von Neapel. Mainz am Rhein. 2008. 2 Info: www.museumhetvalkhof.nl T 024 - 360 88 05 oktober 2008 Heemschut 25 v&mm

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 27