Landhoofd weer stadspoort Van Stadsherstel naar Ymere Thema stadsgezicht bij Restauratiefonds Miljoenen voor erfgoed krachtwijken SwietenLau wint 'Waterproef' Europa Nostra Prijs X Landhoofd van de spoorbrug Nijmegen in 1880. Foto gemeente Nijmegen Nog dit jaar wordt in Nijmegen het herstelde zuidelijke landhoofd van de spoorbrug over de Waal voltooid. Dit in zijn soort unieke landhoofd werd tussen 1876 en 1878 gebouwd in baksteen, drie verdiepingen hoog en met aan weerszijden een torentje, als moderne, noordelijke stadspoort. Tijdens de Tweede Wereldoorlog sloopten de Duitsers de derde verdieping om er luchtafweergeschut te plaatsen. Het landhoofd behield daarna slechts twee verdiepingen. Met het terugplaatsen van de derde etage wil Nijmegen de stadspoorten weer meer zichtbaar maken. Prorail, het rijk en het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkelingen dragen bij in de kosten van 1 miljoen euro voor het Torenmonument, dat de overgang van oud naar nieuw (aan de overzijde wordt de wijk Waalsprong gebouwd) markeert. Na ruim acht jaar als directeur Stadsherstel Den Haag is drs. Irma van Leeuwen half augustus in dienst getreden bij Ymere, een woningcorporatie te Amsterdam. Zij zal zich hier toeleggen op het restaureren en herontwikkelen van monumenten in de noordelijke Randstad. Ook wordt het speci alisme Restauratie en Herontwikkeling Monu menten binnen Ymere professioneler opgezet. Bij Stadsherstel Den Haag verdubbelde zij de huuromzet en werden vijftien restauratiepro jecten uitgevoerd, waaronder de herbestemming van de J u I ia na kerk (zie Heemschut december 2007, pag 34). Ymere bezit 370 monumenten, waarin ruim 4300 woningen of werkruimten zijn ondergebracht. Reeent verscheen een uitgave met alle monu menten van Ymere. Zie ook www.ymere.nl. Bij het jaarverslag van het Nationaal Restauratiefonds is dit jaar een themapu- blieatie over de bescherming van stads- en dorpsgezichten gevoegd. De gebiedsgerichte monumentenzorg via deze gezichten bestaat al sinds 1961. Voor het fonds reden aanbeve lingen op te stellen voor een verdere ontwik keling van deze koppeling tussen monumen tenzorg en ruimtelijke ordening. Sinds 1961 zijn maar weinig nieuwe ontwikkelingen gerea liseerd, meent het Restauratiefonds, ondanks de Belvedere-inspanningen en de huidige discussie rond de Modernisering Monumenten zorg. Ook de nieuwe Wet Ruimtelijke Ordening die op 1 juli van kracht is geworden, biedt voor het NRF geen extra kansen voor behoud en ontwikkeling van cultuurhistorisch waardevolle elementen. Het jaarverslag is te downloaden op www.restauratiefonds.nl Ministers Vogelaar en Plasterk hebben voor herontwikkeling van cultureel erfgoed in enkele geselecteerde 'krachtwijken' tot 2011 negen miljoen euro beschikbaar gesteld. Het Kennis programma Herbestemming krijgt in 2009 vier ton en in 2010 650.000 euro. Verder wordt er voor 'Impuls herbestemming en herontwikke ling krachtwijken' een budget van twee miljoen per jaar gereserveerd over de periode van 2009 tot en met 2012. De uitwerking ervan volgt dit najaar. Peter van Swieten van architectenburo Swie tenLau uit Leiden is unaniem tot winnaar uitge roepen van de arehiteetuurprijsvraag Water proef. Doel van de prijsvraag was om ideeën te verzamelen voor een nieuwe bestemming voor de watertoren in Leiden. Het ontwerp van Van Swieten was volgens de jury het beste van de 59 inzendingen. Wethouder Pieter van Woensel overhandigde de winnaar 3 juli een cheque van 3.000. Uitgangspunt is dat de toren toegankelijk wordt voor het publiek. In het ontwerp van Van Swieten is het betonskelet van het Rijksmonu ment als meest essentiële en unieke monumen tale onderdeel van de watertoren behouden. De haalbaarheid van deze inzending en een andere worden nu onderzocht. Zie ook www.rapsite.nl In het Britse Durham is in juli de prijsuitreiking geweest van de Heritage Awards van Europa Nostra. De dvd-film "Schatten van Amsterdam", waarin jongeren kennis maken met het Amster damse cultureel erfgoed, viel daarbij in de prijzen. De dvd is te koop via Heemschut. Gevolg van de prijs is, dat het project nu ook op grotere schaal wordt uitgevoerd. Er komt dit najaar een televisieserie over jongeren en erfgoed aan. 24 Heemschut oktober 2008 Sl'OORW I CiUKii. OVI W'a

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 26