De beide gebouwen zijn gebouwd in een mengstijl, met trekken van de neo-renaissance en een zakelijker stijl die begin vorige eeuw in zwang kwam. De gevelindeling van De Toe komst II lijkt op de gevelindeling van De Toe komst I. Bijzonder is het afwisselend gevelbeeld door de combinatie van hoge hallen verbonden door lagere gebouwen en door de plaatsing van de bouwlichamen parallel aan de kade (dwars- kappen) of dwars op de kade (langskappen). De indeling van de fabrieksgebouwen is bepaald door het productieproces van het strokarton. De gevelwanden zijn opgebouwd uit uitsprin gende en inspringende delen. Boven de vensters bevinden zich segmentbogen. De muren zijn opgebouwd in Vlaams verband: een rij strekken (de lange zijde van de steen) en een laag kopse kanten. Beide gebouwen werden voorzien van siermetselwerk: tandlijstjes en trapfriezen. Er zijn twee kleuren stenen gebruikt. Was De Toekomst I een bescheiden gebouw, II heeft meer allure. Hier is een imposante voorgevel, met grote ramen en met een grote, ingemetselde stenen naamplaat. Verval Waarom is De Toekomst II, sinds de jaren '90 een rijksmonument, zo in verval geraakt? In 1968 werden de gebouwen gekocht door H.J. Schoenmaker uit Haren. Hij kocht fabrieken op om de machines door te verkopen naar landen als India en Pakistan. De gebouwen gebruikte hij als opslagruimte voor zijn handelswaar. De machines uit de Toekomst I zijn verkocht, de machines uit de Toekomst II zijn nog steeds aanwezig. Bij de inventarisatie van het Industrieel Erfgoed en het Monumenten Selectie Proces (MSP) in de jaren 1990 hoorde De Toekomst II tot de top honderd, vanwege de grote kwaliteit van het gebouw en omdat de machines nog aanwezig waren. Dit gebouw werd aangewezen 22 Heemschut oktober 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 24