1 I n m De eerste strokartonfabrieken Strokartonfabriek De Toekomst is representatief voor de 23 stro kartonfabrieken die tussen 1870 en 1970 in de provincie Groningen hebben gestaan. Het gebouw is nog compleet, de machines zijn in samen hang aanwezig, zodat het productie proces van het strokarton zichtbaar kan worden gemaakt. De stookketels, de generator, het haksellokaal, de bolkokers waar het stro gekookt werd, de kollergangen waar de stropap werd gemaakt, de afdeling voor het zeven, persen, drogen en afwerken van het karton, alles is er nog. De fabriek is zeldzaam, het is de enige strokartonfabriek in Nederland die nog in originele staat aanwezig is, zij het in verval. Het gebouw heeft ikoonwaarde; het vertelt het verhaal van de ontwik keling van de Groninger strokarton industrie en haar ondergang, van de handelsgeest van de boeren en van de inzet van de arbeiders. m 1 De gietijzeren ramen van De Toekomst. kwamen in Groningen rond 1870 van de grond. Uit onvrede met de lage stroprijs die de fabrikanten betaalden, wilde een aantal land bouwers uit het Oldambt in 1899 een eigen, coöperatieve strokartonfabriek oprichten. De 75 boeren die stro leverden namen ieder een aandeel van 1000 gulden in de fabriek. Elk aan deel gaf het recht om 20.000 kilo stro aan de fabriek te leveren. Een deel van het bouwkapi- taal is geleend. In 1900 werd De Toekomst gebouwd bij het Seheemdermeer, vlakbij de spoorlijn en het Winschoterdiep, nu vlakbij de A7. Er kwam een aftakking van het Winschoterdiep naar de fabriek, zodat de schepen met turf uit de Veenkoloniën tot de fabriek konden varen en aanleggen bij de Toekomstkade. Deze aftakking is nu gedempt. De vraag naar strokarton nam zozeer toe, dat de Algemene ledenvergadering eind 1907 besloot de productie te verdubbelen en een tweede fabriek te bouwen: De Toekomst II. Niet alleen de ondernemingsgeest van de boeren, ook de inzet van de arbeiders speelde een grote rol. Sociale onrust was er vooral in de crisistijd, in de jaren rond 1930, toen de lonen verlaagd werden en ook in de tijd van de bedrijfssluitingen in de jaren '60 en '70 van de afgelopen eeuw, toen de werkloosheid enorm toenam. Opvallend is, dat er in De Toekomst nooit is gestaakt. Lag dat aan de christelijke achter grond van een deel van de arbeiders die in de fabriek werkten? Of ging het bestuur tot het uiterste om een staking te voorkomen? In de jaren '60 kon de fabriek de overstap van de fabricage van strokarton naar grijs karton niet maken. In 1968 leidde dit tot de sluiting. Gebouwen De architect van De Toekomst I en II was P.G. Cremer uit Nieuwwolda, geboren in 1866. Hij was in het begin van de twintigste eeuw werkzaam als opzichter en bouwkundige bij het waterschap Oldambt. Hij ontwierp onder meer twee gemalen in het Oldambt, het gemaal van Nieuwolda en het Gemaal Cremer in Termunter- zijl, nu een museum. Voor zijn ontwerp kon Cremer inspiratie opdoen bij eerder gebouwde strokartonfabrieken. oktober 2008 Heemschut 21 si wk li Wm

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 23