De Lintumsmolen Houtzagerij Eiken - Douglas - Lariks - Grenen Te zagen op elk gewenste maat. Lengte's tot 12 meter. Gosselinkweg 6, 7108 BP Winterswijk Tel. 0543-564788, Fax 0543-564362 www.gebinten.nl TIENHOVEN Sarfatij tot slot ontfutselde in dit boek het bodemarehief zijn geheimen. Deze multidisci plinaire aanpak heeft zijn vruchten afgeworpen, niet alleen omdat het werk van Sarfatij als referentiekader dient voor verder archeologisch onderzoek en de verwaehtingskaart, maar ook en vooral omdat hij tot dan toe ongekende aspecten van de geschiedenis letterlijk heeft blootgelegd. Actueel is dit ook in het kader van de wetge ving van Malta. Door de privatisering van al het archeologische veldwerk valt niet meer te verwachten, dat publicaties van deze omvang in de toekomst nog zullen verschijnen. Enerzijds omdat daarvoor geen tijd en onvoldoende geld beschikbaar is, anderzijds omdat het door de privatisering problematisch wordt met een dergelijk internationaal perspectief nog breed onderzoek te verrichten. Hierdoor wordt de bedoeling van de recente archeologische wet geving in de praktijk onuitvoerbaar. Bij evaluatie van de nieuwe wet verdient het om deze reden aanbeveling er rekening mee te houden, dat dit type onderzoek alleen op rijksniveau kansrijk kan zijn. Wordt dat niet ingezien, en blijft men bij de thans geldende ongenuanceerde toepassing van de privatise ring, dan wacht Nederland een internationale achterstandspositie. Voorwaar een weinig benijdenswaardig vooruitzicht! Drs. H. Bollebakker is gastdocent aan de UVA. Opgravingen in de buurt De resultaten van Sarfatij's onderzoek zijn opgepakt door de afde ling archeologie van de gemeente Dordrecht. In de recente publi catie 'Onder Straatniveau' [Dordrecht 2008, T. Hos en D. Paalman] worden de bevindingen weegegeven van een proefput bij de Grote Markt en grenzend aan Sarfatij's opgraving van de Tolstraat. Dor drecht overweegt hier een ondergrondse parkeergarage te bouwen. De proefput vult enerzijds de archeologische verwaehtingskaart op dit punt aan en maakt anderzijds een voorlopige schatting van de opgravingkosten voor dit hele gebied mogelijk. Het onderzoek con centreerde zich op het verdwenen middeleeuws Ciborie- of 's Heer Boeijensstraatje, dat voorkomt op de kaart van Janssonius uit circa 1572. Dit werd bevestigd in de opgravingen. De uitvoering stond onder wetenschappelijke leiding van Mark Spanjer, en onder technische leiding van Arnold de Haan. Laatstgenoemde was ook opgravingleider bij het eerdere onderzoek van Sarfatij. Prestatie De Dordrechtse wethouder Ayke Kamsteeg noemt het 'een enorme prestatie' van Sarfatij om ruim dertig jaar na de opgravingen de onderzoeksresultaten alsnog te presenteren. Veel oud onderzoek is gedoemd ongepubliceerd in de depots te blijven liggen, zeker nu onderzoekers verplicht zijn binnen twee jaar te publiceren. Dr. Sarfatij's onderzoek in Dordrecht heeft landelijk geleid tot grotere belangstelling voor historische binnensteden en tot het ontstaan van een nieuwe discipline binnen de archeologie, het stadskernon- derzoek. Dit heeft zich ontwikkeld tot de gemeentelijke archeologie, waarbij ook het buitengebied onderzocht wordt. Inmiddels zijn in ruim veertig steden (waaronder Dordrecht) gemeentelijk archeo logen aangesteld. 16 Heemschut oktober 2008 Restauratie Traditionele technieken Smeedwerk naar eigen ontwerp Hekwerken, etc. Hogewaard 6 4235 VS Tienhoven Tel. 0183 - 60 91 20 Fax 0183 - 60 11 44

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 18