Herbert Sarfatij (I) met wethouder Aaike Kamsteeg van Dordrecht. Foto Hans Bol lebakker van de resultaten is evident. De wetgeving als gevolg van het verdrag van Malta stelt beide niet alleen verplicht, maar regelt bovendien de financiering. Dat is een goede zaak, maar de vraag waaraan de RACM in de komende jaren niet zal ontkomen betreft de realiseringsmoge lijkheden. Vragen Kan de reeds jaren geleden ingezette privatise ring van archeologisch onderzoek wel voldoen aan de eisen van 'Malta'? En hoe moeten de private - en zeer capabele - onderzoeksbureaus onderzoeken op grote schaal ontwerpen zoals de voormalige Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek dat hier heeft gedaan? Hoe vinden die bureaus de tijd en financiën om meer dan marginaal te publiceren? Hoe kan de RACM dit niveau handhaven (hoog wetenschappelijk gehalte, breed opgezet, zich uitstrekkend over verschillende locaties) en de publicatie garanderen die toegankelijk is voor een brede kring? Belang van onderzoek De monumentenbenadering in Dordrecht biedt voor de tweede helft van de twintigste eeuw het volgende tripartiete beeld: restauratie, bouwhistorisch en archeologisch onderzoek. Hield Wim van den Berg er het gebouwde archief in stand3, Albert van Engelenhoven inventariseerde en waardeerde dit4. Herbert Dubbelbakken, waarin het bierbrouwsel wordt afgekoeld om vervolgens te gisten. Foto Sarfatij 2007, p 146 Noten 1 Herbert Sarfatij (1937) studeerde middeleeuwse geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam. Werkte tot aan zijn pensionering als archeoloog - nadruk op middeleeuwse en stadsarcheologie - bij de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB), in 2006 opgegaan in de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) te Amersfoort. Medeauteur onder meer van de boeken Verleden lond (1981), Archeologie In Nederland (1988) en Verborgen steden (1990). 2 Sarfatij, H.; Archeologie van een Deltastad. Opgravingen in de binnenstad van Dordrecht. Matrijs Utrecht 2007. 3 Van Duinen H.A, Et Esseboom, C; Een leven lang restaureren, Ing W. van den Berg. Dordrecht 2006. 4 Van Engelenhoven, A; Dordtse Huizen. Losbladig uitgegeven serie bestaande uit 8 afleveringen in de periode maart 1998 - mei 2001. oktober 2008 Heemschut 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 17